Gjashtë lëngje frutash që i bëjnë mirë trupit

Prishtinë | 15 Pri 2023 | 22:53 | Nga Ekonomia Online

Dihet që frutat janë të domosdoshme për trupin tonë.

Por nuk duhet të harroni se lëngu i frutave të freskëta i bërë në shtëpi është më shumë i ushqyeshëm se sa ai i konservuari nëpër shishe, transmeton Klan Kosova.

Përveç konservantëve, aroma e lëngut në shishe nuk është aspak e freskët si ai i frutave të saposhtrydhura. Më poshtë do t’ju paraqesim disa lloje lëngje frutash dhe përfitimet e tyre për trupin:

1. Lëngu i mollës

Lëngu i mollës është i pasur me vitamina B dhe C. Ai është i pasur edhe me minerale si kalciumi, fosfori, magnezi dhe kaliumi. Lëngu i mollës ndihmon për trajtimin e simptomave të artritit dhe qetëson dhe pastron sistemin e tretjes. Lëngu i mollës është i shëndetshëm edhe për trajtimin e konstipacionit dhe diarresë.

2. Lëngu i kajsisë

Lëngu i kajsisë përmban shumë vitamina si B, C dhe vitamina K, substanca që ngadalësojnë procesin e plakjes. Kjo pije është e mirë edhe për forcimin e kockave, ndërsa flokëve dhe lëkurës i jep vitalitet. Është i dobishëm për trajtimin e anemisë dhe të problemeve që vijnë nga menopauza.

3. Lëngu i manaferrës

Ky lëng përmban sasi të mëdha të vitaminës C dhe E, ??dy antioksidantë që ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira. Ai përmban edhe molekulat që luftojnë qelizat dhe indet e trupit që janë të lidhur me sëmundje të tilla si kanceri dhe ato të zemrës. Kjo pije është efektive në kontrollin e diabetit, pastron gjakun dhe shpesh përdoret për trajtimin e dhembjeve të fytit dhe diarresë.

4. Lëngu i rrushit

Rrushi është i njohur për përmbajtje të vitaminave dhe mineraleve, duke përfshirë kalciumin, bakrin, jodin, fosforin, hekurin dhe kaliumin. Lëngu i rrushit ndihmon në rastet e kapsllëkut, për sëmundjet e zemrës, artritit, tuberkulozit, problemet e mëlçisë, hemorroideve dhe alergjive të ndryshme.

5. Lëngu i limonit

Lëngu i limonit përmban një sasi të madhe të vitaminave B dhe A. Ai pastron enët e gjakut dhe pjesë të tjera të brendshme të trupit. Limoni eliminon toksinat dhe ndihmon në pastrimin e lëkurës. Ndër të tjera, parandalon ftohjen dhe kuron artritin.

6. Lëngu i portokallit

Lëngu i portokallit përmban vitamina B dhe C, po ashtu dhe një sasi të madhe mineralesh si magnez, fosfor, kalcium dhe kalium. Lëngu i portokallit ndihmon sistemin e brendshëm të trupit. Lëngu i portokallit ndihmon në qetësimin e sistemit nervor, duke luftuar ankthin dhe pagjumësinë.

Disa përzierje frutash, apo lëngjesh të tyre. Ja se çfarë funksioni kryejnë në organizëm

1. Përzierja e xhenxhefilit, karotave dhe mollëve është efikase për një organizëm të shëndetshëm.

2. Mollët, kastravecët dhe selinotë parandalojnë kancerin, ulin kolesterolin dhe heqin dhembjen e kokës, si dhe eliminojnë ndjesinë e përzierjes.

3. Domatet, karotat e mollët përmirësojnë lëkurën dhe rregullojnë frymëmarrjen.

4. Mollët dhe qumështi reduktojnë nxehtësinë e brendshme të trupit.

5. Portokajtë, xhenxhefili dhe kastraveci përmirësojnë lëkurën dhe reduktojnë nxehtësinë e trupit.

6. Mollët, kastraveci, kivit përmirësojnë lëkurën.

7. Lëngu që del nga përzierja e dardhës dhe bananes rregullon përmbajtjen e sheqerit.

8. Karotat, mollët, dardhat dhe mangot neutralizojnë toksicitetin, ulin presionin e gjakut dhe luftojnë oksidizimin.

9. Nektarinat, bostani dhe qumështi, të pasura me vitaminë C e B2, rrisin imunitetin e trupit.

10. Papaja, ananasi dhe qumështi, të pasura në vitaminë C, E, hekur, përmirësojnë lëkurën dhe metabolizmin.

11. Bananet, ananasi dhe qumështi parandalojnë kapsllëkun.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme