Ligji ushtarak përfundon në Ukrainë një muaj pas konfrontimit Kerch Strait

Prishtinë | 27 Dhj 2018 | 08:30 | Nga Ekonomia Online

Ligji ushtarak i cili është imponuar në disa pjesë të Ukrainës, pasi Rusia konfiskoi tre prej anijeve të saj detare në Strait Kerch, u hoq të mërkurën, njoftoi Presidenti Petro Poroshenko.

Masa emergjente u vendosën në 10 rajone përgjatë Detit të Zi dhe kufijtë e Ukrainës me Moldavinë dhe Rusinë.

Sipas Euronews, meshkujt rusë që kanë moshën për të marrë pjesë në luftë, u ndaluam për të hyrë në Ukrainë, autoritetet e caktuara ndaluan tubimet publike dhe vënë në alarm të lartë forcat e sigurisë.

Poroshenko tha se Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe i Mbrojtjes në Ukrainë, tani do të diskutojnë sanksionet kundër Rusisë, përcjell Klan Kosova,

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme