Mjalti shërues i shumë sëmundjeve

Prishtinë | 07 Nën 2023 | 19:32 | Nga Ekonomia Online

Që nga kohët e lashta mjalti është përdorur si një ushqim dhe një ilaç.

Është shumë i lartë në komponimet e dobishme të bimëve dhe ofron disa përfitime shëndetësore.

Mjalti është veçanërisht i shëndetshëm kur përdoret në vend të sheqerit të rafinuar, që është kalori 100% bosh.

Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të mjaltit:

Mjalti me cilësi të lartë është i pasur në antioksidantë

Mjalti është “më pak i keq” se sheqeri për diabetikët

Antioksidantë në të mund të ndihmojnë presionin e ulët të gjakut

Mjalti gjithashtu ndihmon në përmirësimin e kolesterolit

Mjalti mund të ulë trigliceridet

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme