NATO kërkon nga Kosova shtensionim të situatës

Prishtinë | 27 Maj 2023 | 13:12 | Nga Ekonomia Online

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu, i ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që të de-përshkallëzojnë menjëherë dhe ta zgjidhin situatën në veri përmes dialogut.

Lengesco këtë deklarim e bëri pasi tensionet u ngritën sërish në veri të vendit, ku dje kryetarët e rinj u vendosën në zyra me asistimin e Policisë së Kosovës.

“I bëjmë thirrje institucioneve në Kosovë që të de-përshkallëzojnë menjëherë dhe u bëjmë thirrje të gjitha palëve që ta zgjidhin situatën përmes dialogut. NATO mbetet vigjilent dhe do të sigurojë një mjedis të qetë dhe të sigurt”, shkroi Lungesco.

Të ngjashme