Presidentja Osmani keqpërdor pozitën: Fton në takim partitë e pacertifikuara, Lista Guxo dhe Alternativa

Prishtinë | 13 Sht 2021 | 18:06 | Nga Ekonomia Online

Presidentja Osmani keqpërdor pozitën: Fton në takimin e liderëve edhe partitë e pacertifikuara në zgjedhje, Lista Guxo dhe Alternativa

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kundërshtim me ligjin për zgjedhjet e ka keqpërdorur sot pozitën zyrtare duke ftuar në takimin e liderëve edhe përfaqësuesit e dy subjekteve që nuk janë fare të certifikuara në KQZ për zgjedhjet e 17 tetorit.

Donika Gërvalla Shwartz nga Lista Guxo dhe Mimoza Kusari Lila nga Alternativa po marrin pjesë në takimin e ftuar nga presidentja Osmani edhe pse këtor dy aubjekte apo alternativa nuk janë fare të certigikuara për zgjedhjet e 17 tetorit. Madje Lista Guxo nuk është fare e regjistruar as si subjekt në KQZ.

Siç shihet në foto të takimit, presidentja Osmani u ka bërë vend këtyre dy partnerëve të vegjël të koalicionit edhe pse nuk marrin pjesë zyrtarisht në zgjedhjet lokale, ndërsa në emër të VV-së në këtë takim po merr pjesë kryetari Albin Kurti.

Më poshtë mund ta shihni dokumentin zyrtar të KQZ ku konfirmohet se as Lista Guxo e as Alternativa nuk janë të certifikuara për zgjedhjet lokale të 17 tetorit.

No description available.

Të ngjashme