Presidenti i Malit të Zi infektohet me Coronavirus

Prishtinë | 24 Dhj 2021 | 08:02 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq është diagnostikuar me Coronavirus, ka njoftuar të enjten kabineti i tij.

Sipas deklaratës për media, Gjukanoviq ndihet mirë dhe ka simptoma të lehta.

“Në përputhje me masat epidemiologjike, presidenti është futur në vetizolim, prej nga do t’i kryejë detyrat”, është thënë në deklaratë.

Për shkak të kontaktit me një person të infektuar, Gjukanoviq i ka anuluar qysh më herët takimet, përfshirë një me presidentin e Kuvendit të Turqisë, Mustafa Shentop, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Mal të Zi.

Ndryshe, Mali i Zi të enjten ka regjistruar 272 raste të reja me koronavirus, pas testimit të mbi 2,100 mostrave.

Aktualisht raste aktive në këtë vend me mbi 600 000 banorë janë mbi 2 000.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme