Rikthimi në majat e futbollit evropian, Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Prishtinë | 27 Maj 2024 | 08:41 | Nga Ekonomia Online

Barcelona po përgatitet për një transformim të rëndësishëm në skuadrën e saj për sezonin e ardhshëm, me Hansi Flick në krye të skuadrës.

Ardhja e afërt e trajnerit gjerman, i cili do të zëvendësojë Xavi Hernandez, ka krijuar pritshmëri të mëdha në Camp Nou. Flick, i njohur për suksesin e tij me Bayern Munich, ka identifikuar Exequiel Palacios si nënshkrimin e tij të parë të madh.

Bordi i Barcelonës, i vetëdijshëm për nevojën për të rigjallëruar skuadrën pas një sezoni me ulje-ngritje, ka përshpejtuar negociatat për të siguruar ardhjen e gjermanit.

Pavarësisht largimit të papritur të Xavit, klubi ka besim se Flick mund ta kthejë Barcelonën në krye të futbollit evropian. Trajneri tashmë ka nisur të punojë për planet e tij për të forcuar skuadrën dhe ka vënë syrin te Palacios, anësori i talentuar i Bayer Leverkusen.

Palacios, i cili ka shkëlqyer këtë sezon në Bundesligë, është kthyer në një pjesë themelore për Leverkusen. Performanca e tij ka qenë vendimtare për fitoren historike të klubit në kampionatin gjerman, dhe shkathtësia dhe dinamizmi i tij kanë tërhequr vëmendjen e Flick. 25-vjeçari argjentinas ka kontratë me Leverkusen deri në vitin 2028, por Barcelona është e gatshme të nisë bisedimet me një ofertë fillestare prej të paktën 40 milionë euro.

Pavarësisht kufizimeve buxhetore të Barcelonës, Flick është i vendosur të ndërtojë një ekip konkurrues. Inkorporimi i Palacios jo vetëm që do t’i shtonte cilësi sulmit Blaugrana, por gjithashtu do të fuste freskinë në skuadër. Bordi i Barcelonës po punon ngushtë me Flick për të përfunduar këtë operacion dhe transferime të tjera të mundshme që forcojnë skuadrën për sezonin 2024/25.

Nënshkrimi i mundshëm i Palacios shënon fillimin e një epoke të re në Barcelonë nën drejtimin e Hansi Flick. Tifozët shpresojnë se ardhja e trajnerit gjerman dhe inkorporimi i talentëve të rinj si Palacios mund ta kthejnë klubin në ditët e lavdishme dhe suksesit në garat kombëtare dhe ndërkombëtare

Të ngjashme