Vitia garanton uljen e çmimeve të barnave – Zemaj kërkon shkarkimin e tij

Prishtinë | 09 Kor 2024 | 11:25 | Nga Diellza Gashi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, është zotuar se do të ketë ulje të çmimeve të barnave në Kosovë, ndërsa ka thënë se nuk do të ketë manipulime. Por skeptik për një gjë të tillë është shprehur deputeti i LDK-së, Armend Zemaj, raporton Ekonomia Online.

 Vitia ka folur edhe për procedurat e investimeve në depotë për ruajtjen e barnave, duke thënë se të njëjtat do të jenë të gatshme së shpejti.

“Në asnjë depo nuk i ka plotësuar kushtet e barnave që nga viti 2009, dhe që nga viti i kaluar kemi filluar me bisedime. Tani jemi në procedurat në investimet e barnatoreve, të cilat do t’i plotësojnë të gjitha kushtet e nevojshme. Pas procedurave do të fillojmë edhe me investime në depo. Pas nënshkrimit të listës ka ngritje të çmimit mirëpo në momentin qe e kemi parë e kemi diskutuar dhe është anuluar lista”, ka thënë gjatë raportimit në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale.

“Tash po flasim për një proces që nuk ka pasur një ligj që përcakton tavanin e çmimit të produkteve. Është anuluar lista, jemi duke folur për një proces që bëhet për herë të parë në Kosovë, nuk kemi pasur ligj për çmimet në tavan që parandalohen këto çmime. Ky ligj do të respektohet dhe për çdo çmim dhe problematikë jam i gatshëm të jap llogari. Është e vërtetë qe ka pasur vonesa. Pas zbatimit të këtij ligji do iu siguroj që do të ketë ulje të çmimeve dukshëm, lista do të publikohet në fund të këtij viti”, u shpreh Vitia.

Por skeptik se në vjeshtë do të ketë listë të re është shprehur deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj. Madje, ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që të ndërmarrë masa ndaj Vitisë.

“Nëse po thoni që janë gabime teknike, kanë kaluar një muaj që nga anulimi e tash po thoni që në vjeshtë do të jetë lista e re. Po te isha në vendin tënd do te merrja masa, ose kryeministri të merr masa ndaj teje se na veç flasim kot këtu. Mendoj që vëmendja juaj duket që ka qenë ikje që është kërku në këtë proces të pritur për vitet e tëra. Ne kemi dëshmuar me vote qe jemi pro këtij procesi dhe kjo mungesë informacioneve ka sjell deri në  këtë proces me raportu deri këtu”, u shpreh Zemaj.

Kryesuesja e Komisionit për përcaktimin e Çmimeve, Virtyte Krasniqi ka thënë që deri me 14 qershor ka qenë afati i ankesave. Sipas saj, kjo listë ka shumë punë dhe në momentin që është gati do de jetë e gatshme për publikim.

“Jemi në proces të listës së pritjes, jemi në proces në momentin e përfundimit të listës dhe listat e ankesave. Nuk kemi dhënë një afat për ta dërguar listën. Është proces me shumë mund për ta hartuar listën. Deri me 14 qershor ka qenë afati i ankesave kemi filluar me përgatit listën. Vazhdimisht jemi duke bërë listën e barnave ajo dëshiron kohë dhe përkushtim”, ka thënë Krasniqi.

Sipas saj, nuk kanë qenë të përgatitur për këtë proces pasi që duhet në punë e madhe.

“Ky proces kërkon punë, krijon standard për deklarimet e radhës, do të ketë afate me të shkurta në procesin e shqyrtimit dhe kalkulimit. Na duhet kohë dhe punë nuk është hera e parë, nuk kemi qenë të përgatitur për këtë proces të tillë. Zakonisht deklarimet nuk janë ashtu siç kanë qenë do të shihet edhe në çmimet e doganës dhe do të shihen uljet e çmimeve”, u shpreh ajo.

Të ngjashme