1 tetori në histori

Prishtinë | 01 Tet 2017 | 09:40 | Nga

Datat e rëndësishme të ngjarjeve ndër vite, pasqyrojnë histori në të cilën, gjeneratat e reja mësojnë për realitetin e ndodhur përgjatë këtyre viteve, transmeton EkonomiaOnline.

Ne kemi zgjedhur disa nga datat që kanë lënë shenjë në histori:

331 p.e.s. – Leka i Madh mund Dariusin III të Persisë në Betejën e Gaugamelës.
959 – Edgar the Peaceable bëhet mbret i Anglisë.
1843 – Fillon të botohet News of the World në Londër.
1847 – Inovatori gjerman Werner von Siemens themelon kompaninë Siemens AG & Halske.
1870 – U lëshuan kartolinat e para nga posta britanike;Roma u be kryeqytet i Italisë.
1880 – Hapet fabrika e parë e poçeve elektrikë nga Thomas Edison.
1888 – Botohet revista National Geographic per here te pare
1908 – Kompania Ford paraqet veturën Model T.
1958 – U krijua NASA për të zëvendësuar institutin e quajtur NACA.
1960 – Nigeria pavarësohet nga Mbretëria e Bashkuar.
1971 – Walt Disney World hapet afër Orlando, Florida, ShBA.
1975 – Muhammad Ali mund Joe Frazierin në ndeshjen e boksit në Manila, Filpine.
1977 – Pele lë futbollin.
1978 – Tuvalu pavarësohet nga Mbretëria e Bashkuar.
1982 – Helmut Kohl zëvendëson Helmut Schmidtin si Kancelari i Gjermanisë.
1982 – Hapet EPCOT Center në Walt Disney World afër Orlandos, Florida, ShBA.

1991 – Rihapet ambasada e SHBA në Tiranë
1994 – Palau pavarësohet nga Shtetet e Bashkuara.

1997- Më 1 tetor të 1997, Lëvizja Studentore e atëhershme  organizoi protestat, të cilat u zhvilluan për të kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga Serbia dhe kthimin e studentëve në objektet universitare

1998 – Vladimir Putin Bëhet anëtar permanent i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse.
2005 – Pëlcitja e një bombe vret 23 njerëz në Bali.
2007 – Në Britaninë e Madhe u ngritën vitet e lejimit të zierjes së duhanit nga 16 në 18.
2012 – Fillon transmetimin kanali digjital RTSH Muzikë.

Lindje

1924 – Jimmy Carter, president amerikan
1930 – Richard Harris, aktor anglez (v. 2002)
1935 – Julie Andrews, aktore dhe këngëtare britanike
1945 – Jusuf Gërvalla, poet shqiptar dhe atdhetar i shquar
1969 – Zach Galifianakis, aktor dhe komedian amerikan

Vdekje

Shek.12-14 – Shën Joan (Jan) Kukuzeli, Shenjtor, himnograf, mjeshtër dhe teoricien i muzikës kishtare bizantine në Kishën Ortodokse.
1911 – Wilhelm Dilthey, filozof gjerman
Festa dhe përvjetorë

Shën Joan (Jan) Kukuzeli – Shenjtor i Kishës Ortodokse.
1949 – pavarësia e Kinës
1960 – pavarësia e Nigerisë
1978 – pavarësia e Tuvalut
1994 – pavarësia e Palaut
Dita botërore e luftës kundër hepatitit C
Dita botërore e të moshuarve

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme