10 shenja se trupi po të “lutet” për më shumë jod

Prishtinë | 07 Qer 2023 | 23:43 | Nga Ekonomia Online

Jodi është thelbësor për jetën tonë, sepse është komponenti kyç i nevojshëm për prodhimin e hormoneve tiroide. Trupi ynë nuk është në gjendje t’i prodhojë ato vetë, prandaj ne duhet të konsumojmë ushqime të pasura me këtë element.

Ndër këto bëjnë pjesë algat e detit, kumbullat e thata, vezët dhe produktet e qumështit.

Mungesa e jodit mund të çojë në simptoma të ndryshme të pakëndshme. Dhe kur nuk trajtohet, ky mund të jetë shkaku i sëmundjeve edhe më të rënda, si kanceri ose problemet e zemrës.

Ne kemi zbuluar shenjat më të zakonshme të mungesës së jodit dhe jemi gati t’i ndajmë rezultatet me ju. Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, planifikoni një vizitë tek mjeku juaj për të gjetur arsyen e saktë.

Probleme me flokët dhe lëkurën

Humbja e tepërt e flokëve dhe lëkura e thatë që kruhet mund të sinjalizojnë se keni nevojë për jod. Ai Ndihmon në rregullimin e nivelit të lagështisë së lëkurës, stimulon shërimin e prerjeve dhe plagëve dhe madje ngadalëson formimin e rrudhave.

Ky element është gjithashtu shumë i dobishëm për flokë të gjatë dhe me shkëlqim. Sekreti është në aftësinë e tij për të mbështetur rigjenerimin e lëvozhgëz së flokëve dhe për ta mbrojtur atë nga infeksioni.

Ndjeshmëri ndaj të ftohtit

Nuk është dhe aq ftohtë, por ju e mbuloheni sërish me një batanije. Ju gjithmonë ankoheni se keni të ftohtë ndërsa të tjerët mbajnë bluza dhe ju quajnë delikatë.

Duket sikur ju mund të vuani nga mungesa e jodit, pasi ajo çon në një shkallë më të ngadaltë metabolike. Si rezultat, trupat tanë prodhojnë më pak nga energjia që na jep atë ngrohtësinë e dëshirueshme.

Shtim i papritur në peshë

Një metabolizëm i ngadalshëm nuk do të ishte aq i padëshiruar nëse ndjeshmëria ndaj të ftohtit do të ishte problemi i vetëm. Por, për fat të keq, na bën gjithashtu të fitojmë peshë të tepruar.

Ai shkakton që trupin ynë të djegë më pak kalori se zakonisht dhe ne nuk i ndryshojmë zakonet tona të të të ngrënit. Si rezultat, pjesa tjetër e kalorive ruhen si yndyrna.

Lodhje dhe këputje

Studimet kanë treguar se rreth 88% e njerëzve me hormon të ulët tiroide e kanë këtë problem. Nëse shihni se gjërat që keni bërë më parë tani ju duken të lodhshme, por ju merrni gjumë të mjaftueshëm dhe nuk keni tendencë të mbingarkoni veten, atëherë mungesa e jodit mund të jetë problemi juaj.

Lodhja e vazhdueshme dhe këputja janë simptoma të tjera që vijnë për shkak të një metabolizmi të ngadaltë. Ne thjesht nuk kemi energji të mjaftueshme për të qëndruar aktiv.

Probleme me të mësuarit dhe kujtesën

Sipas një studimi që u krye në vitin 2014, njerëzit me nivel më të ulët të hormoneve tiroide kanë një hippocampus më të vogël. Kjo është pjesa e trurit tonë që kontrollon kujtesën afatgjatë.

Kjo është arsyeja pse mungesa e jodit mund ta bëjë të mësuarit dhe kujtesën një luftë të vërtetë për njerëzit. Për më tepër, një metabolizëm i ngadalshëm ndikon gjithashtu në aftësinë e trurit për të përpunuar informacionin dhe për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive.

Depresion dhe ankth

Ne shpesh mendojmë se ankthi dhe depresioni i fortë mund të shkaktohen vetëm nga probleme fiziologjike. Por ky është një gabim i zakonshëm.

Shkencëtarët kanë konfirmuar se lidhja midis depresionit dhe çrregullimeve të tiroides u njoh shumë kohë më parë. Nëse vëreni se ndiheni më shumë se zakonisht, konsultohuni me mjekun tuaj për të përjashtuar problemet serioze dhe për të marrë trajtimin e duhur.

Qafë e ënjtur

Tani do të flasim për simptomën më të zakonshme. Një zonë e fryrë në qafë zakonisht quhet goiter dhe ndodh kur gjëndra e tiroideve bëhet anormalisht e madhe.

Kur trupi ynë nuk ka mjaftueshëm jod, tiroidja nuk është në gjendje të prodhojë hormone të mjaftueshme dhe përpiqet më shumë për të absorbuar elementin nga gjaku. Ky proces shkakton që qelizat e saj të shumëzohen dhe të rriten më shumë se zakonisht, duke e bërë qafën tonë të fryrë.

Problemet e lidhura me shtatzëninë

Gratë shtatzëna duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë këtij problemi pasi ato duhet të mbulojnë jo vetëm nevojën e tyre në këtë element, por edhe kërkesën e fëmijës së tyre.

Hormonet tiroide janë shumë të rëndësishme për fëmijën para se të lindin. Defiçiti i tyre ka ndikim negativ në zhvillimin e trurit dhe inteligjencës. Për më tepër, me mangësinë e jodit ekziston një rrezik më i lartë i lindjes së frytit të vdekur ose aborti.

Bradikardia

Një mangësi jodi lidhet gjithashtu me probleme të zemrës. Për të qenë të saktë, kjo çon në bradikardi, një ritëm zemre që konsiderohet të jetë më eingadalshëm se normalja.

Kur një person përjeton këtë simptomë, ai ose ajo mund të ndjehet i sëmurë ose i trullosur dhe gjithashtu i/e zbehtë.

Kapsllëk

Duket se hipotiroidizmi nuk ka mëshirë dhe mund të ndikojë edhe në sistemin tonë të tretjes. Literatura shkencore konfirmon që një tiroide e prekur çon në një rënie të aktivitetit të stomakut dhe zorrës së trashë.

Kjo është arsyeja pse disa njerëz përjetojnë kapsllëk kur nuk marrin mjaftueshëm jod. Ju duhet të vizitoni një mjek nëse keni më pak se 3 lëvizje zorrë në javë.

A keni pasur ndonjëherë një nivel të ulët të jodit? Nga cilat simptoma keni vuajtur? Qëndroni të shëndetshëm dhe ndani këtë artikull me miqtë tuaj për t’i vënë ato në dijeni!

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme