12 ushqime që nxisin trurin dhe kujtesën

Prishtinë | 05 Mar 2023 | 23:10 | Nga Ekonomia Online

1. Bajamet – Rrisin fluksin e gjakut në tru.
2. Boronica – Përmirëson të mësuarit dhe aftësitë motorike.
3. Arrat – Kanë sasi të lartë në acide omega 3 yndyrore.
4. Lakra e Brukselit – Përmban triptofan, që konvertohet pastaj në serotoninë, e cila ndikon pozitivisht në shëndetin e trurit.
5. Brokoli – Ndihmon në funksionimin e trurit.
6. Lulelakra – Ndihmon në pastrimin e masës se bardhë në tru.
7. Xhenxhefili – Konsiderohet si anti-inflamator – kundër ndezjes së trurit.
8. Molla – Ushqim energjik për mendjen, trupin dhe emocionet.
9. Shalqiri – Me sasinë e madhe të ujit që përmban freskon dhe përmirëson funksionimin e trurit.
10. Lakra – Ndihmon në uljen e rrezikut nga kanceri i trurit mushkërive dhe prostatës.
11. Marulja – Ndihmon në rritjen e fluksit të gjakut në tru.
12. Pjepri – Mbështet trurin dhe shëndetin e tij.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme