15 gjëra që nuk i dini për Mark Zuckerbergun

Prishtinë | 21 Maj 2023 | 22:08 | Nga Ekonomia Online

Mark Zuckerberg është një nga shefat ekzekutivë më të njohur në botë dhe ajo çfarë ka arritur në moshë kaq të re është marramendëse.

Me shumë se një miliardë përdorues ndodhen në Facebook çdo muaj dhe ai ka dhuruar miliarda dollarë për kërkime mjekësore përmes “Iniciativës së Zuckerberg Chan”. Është e rëndësishme të kujtojmë se ai është ende një qenie njerëzore me sjellje të çuditshme, ashtu si gjithë të tjerët.

Lexoni disa fakte të papritura rreth themeluesit të Facebook:

1. Ai gati sa nuk punoi për Microsoft

Kur ai ishte në shkollë të mesme krijoi një aplikacion të quajtur Synapse Media Player, një MP3 që gjurmon këngën e preferuar të përdoruesit dhe e bëri playlistën bazuar në zgjedhjet e tyre, në thelb një Spotify apo Pandora të hershme.

Microsoft kërkoi të marrë kompaninë dhe themeluesit e saj, por në vend që të punonte për gjigantin Seattle Tech, Zuckerberg dhe bashkë-krijuesi Adam D’Angelo – mori një patentë për teknologjinë dhe shkoi në kolegj.

2. Ai u bë një shpikës në shkollën e mesme

Kur Zuckerberg ishte 12 vjeç, ai krijoi një program të mesazheve të momentit që quhet ZuckNet kështu që babai i tij dentist mund ta merrte vesh kur pacientët e tij të arrinin.

3. Ai ka shije të papritura për kulturën POP

Një nga librat e tij të preferuar është ‘The Aeneid’ dhe një nga shfaqjet e tij televizive të preferuar është ‘The West Wing’, e cila ishte krijuar nga Aaron Sorkin, njeriu i cili ka shkruar edhe filmin e bazuar në krijimin e Facebook-ut, “The Social Network”.

4. Ai njihet dhe si person që kursen

Edhe pse sot ai ka një banesë të bukur që është mundësuar nga një shërbëtor AI me zërin e Morgan Freeman, në një intervistë për The New Yorker në vitin 2010, ai tha se e ka këtë në të gjitha banesat e tij në Craigslist.

5. Ngjyra e syve te tij është arsyeja pas skemës së ngjyrave të Facebook-ut

Logoja e Facebook-ut është blu për shkak se Zuckerberg ka verbëri nga ngjyrat e kuqe dhe jeshile.

6. Ai nuk ka qenë gjithmonë një programues i nivelit të lartë

Në fillim ai ka mësuar të kodojë nga një libër C ++.

7. Ai është shumë gjuhë folës

Ai ka qenë gjithmonë i interesuar për gjuhët e lashta si gjuhët latine dhe ai mund të flasi gjuhën Mandarin.

8. Ai refuzoi shumë oferta për të shitur Facebook-un

Shumë kompani me emër u interesuan nëse ai donte ta shiste si – Newscorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft (përsëri) dhe Google, por Zuckerberg e mbajti kompaninë.

9. Takimi i parë me gruan e tij ishte pak i pafat

Ndërsa Zuckerberg dhe gruaja e tij Dr. Priscilla Chan, të cilët janë tani prindër dhe filantropistë të mëdhenj, ata u takuan për herë të parë në një radhë për në banjo në një festë vëllazërore në Harvard.

10. Ai është një admirues i Steve Jobs

Stili i lidershipit të themeluesit të Apple e frymëzoi atë për mesazhin e vendosur në kartëvizitën e tij të parë: “I’m CEO, bitch.”

11. Ai është në Twitter

Por çuditërisht nuk është shumë aktiv aty. Gjithsesi ka “cicëruar” 19 herë që nga viti 2009.

12. Ai mund të qeshë me veten e tij

Zuckerberg njihet si një person i çuditshëm, por ai shkroi një postim mirënjohës për Andy Sandberg në imitimin e tij në Saturday Night Live.

13. Ai është tifoz i palestrës

Për vitin 2016, Zuckerberg ka vendosur të vrapojë 365 milje gjatë vitit. Ai e arriti qëllimin e tij në gjysmë të rrugës këtë verë.

14. Ai shikon Albert Einstein dhe Pablo Picasso

Ai ka thënien e Ajnshtajnit, “Bëjini gjërat sa më të thjeshta të jetë e mundur, por jo aq të thjeshta,” dhe thënien e Pikasos “Të gjithë fëmijët janë artistë. Problemi është se si të mbeten artistë, edhe kur ata të rriten”, si të preferuarat e tij në Facebook.

15. Qeni i tij është gjithashtu shumë i famshëm

Qeni hungares i Zuckerbergut, ka faqen e tij në Facebook dhe ka më shumë se 2 milionë pëlqime. Vajza e tij është gjithashtu një fanse – ai ka thënë se fjala e parë e Max-it ishte qen.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme