6 lloje të njerëzve që nuk duhet ta përdorin xhenxhefilin

Prishtinë | 20 Pri 2023 | 21:52 | Nga Ekonomia Online

Xhenxhefili njihet si një nga ushqimet më të shëndetshme për njerëzit. Ai është i mirë, është i njohur për përfitimet e shumta që sjell kjo rrënjë në trupin e atyre që e përdorin atë, por ka disa kategori njerëzish që përkundrazi nuk duhet të konsumojnë xhenxhefil sepse kjo do t’i dëmtonte ata. Vitet e fundit, xhenxhefili është bërë një përbërës i virtytshëm për vetitë e tij të çmuara.

Kjo bimë, në të vërtetë, ka shumë përfitime në tretjen dhe pastrimin e trupit, është gjithashtu e përkryer për zbutjen efektive të simptomave të ftohjes sezonale. Rrënja e xhenxhefilit është përdorur që nga kohërat e lashta për vetitë e tij antioksiduese dhe antiseptike. Konsiderohet si “ilaç për gjithçka”.

Sidoqoftë, disa lloje të njerëzve duhet t’i kushtojnë vëmendje xhenxhefilit. Ne nuk mund të flasim për kundërindikacione të vërteta ose, le të mos themi, të efekteve anësore. Çfarë është e sigurt është se disa njerëz me sëmundje të veçanta do të bënin më mirë për të shmangur përdorimin e tij. Le të zbulojmë kategoritë e njerëzve që do të ishin më mirë të shmangnin konsumimin e tepërt të xhenxhefilit.

1. Gratë shtatzëna dhe gji

Edhe pse mund të jetë e dobishme për të zvogëluar simptomat e shtatzënisë siç është vjellja e shtatëzënësisë, xhenxhefili mund të përkeqësojë acidin e stomakut dhe të irritojë përkohësisht mitrën. Përveç kësaj, xhenxhefili rrit peristaltikën (kontraktimet e zorrëve që nxisin tretjen).

Pra, në rast të shtatzanisë, xhenxhefili mund të merret por vetëm në doza shumë të ulëta në mënyrë që të mos ndërhyjë në funksionalitetin normal të trupit. Gjithmonë do të jetë mirë të mos e teproni me këtë bimë. Për më tepër, çdo efekt anësor varet edhe nga mënyra e marrjes së tij, për shembull pluhuri mund të shkaktojë dhimbje në stomak ose fryrje të barkut, ndërsa rrënja nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga ulcera ose gastrit të fortë. Xhenxhefili gjithashtu nuk rekomandohet gjatë periudhës së laktacionit.

Sipas mendimit të disa mjekëve, doza ditore e xhenxhefilit në shtatzani nuk duhet të kalojë 1 gr në ditë. Sidoqoftë, specialistë të tjerë ndalojnë plotësisht përdorimin e tij. Meqenëse nuk ka pëlqim të përgjithshëm unanim, gjithmonë është më mirë të shmangni konsumimin e tij dhe t’i referoheni indikacioneve që do të japë mjeku juaj. Duket gjithashtu se kjo erëz është në gjendje të zvogëlojë thithjen e disa mineraleve të rëndësishme (siç është hekuri) gjatë këtij momenti të veçantë në jetën e një gruaje.

2. Personat me probleme të qarkullimit të gjakut

Xhenxhefili rrit dhe stimulon rrjedhën e gjakut, që në përgjithësi është një gjë e mirë. Sidoqoftë, njerëzit me çrregullime të gjakut siç është hemofilia duhet të shmangin konsumimin e tyre. Njerëzit që marrin ilaçe për këto çrregullime duhet gjithashtu të shmangin atë, pasi mund të anulojnë efektet e tij. Ata që ndjekin terapitë e ilaçeve për koagulimin e gjakut do të duhet të jenë të kujdesshëm sepse kjo bimë është në gjendje ta bëjë gjakun më të lëngshëm, sepse përmirëson qarkullimin e gjakut. Pra, nëse nga njëra anë mbron kundër mpiksjes së gjakut, nga ana tjetër duke e likuiduar atë, mund të shkaktojë gjakderdhje të rëndë.

3. Njerëzit diabetikë

Të sëmurët nga diabeti duhet të jenë të kujdesshëm sepse kjo bimë gjithashtu ka fuqinë të heq sheqerin në gjak. Kështu që nëse merret së bashku me një terapi të diabetikëve mund të shkaktojë rreziqe shëndetësore pasi rrezikon të ulet në mënyrë të tepruar niveli i glukozës në gjak. Xhenxhefili karakterizohet nga molekula, xhenxhefila, të cilat kanë fuqinë për të ulur nivelin e sheqerit në gjak. Nëse përdorimi i xhenxhefilit mund të tregohet se mban nën kontroll vlerën e sheqernave, është gjithashtu e vërtetë që konsumi i njëkohshëm i ilaçeve që ulin sheqerin në gjak mund të jetë i rrezikshëm. Niveli i glukozës në gjak në të vërtetë mund të binte shumë dhe të shkaktojë siklet jo indiferente për personin me diabet. Për këtë arsye, ju këshillojmë që të kontrolloni vazhdimisht vlerat tuaja dhe mundësisht të kërkoni një konsultë me një diabetolog dhe të vlerësoni mirë këto kundërindikacione xhenxhefili.

4. Personat me probleme të zemrës

Kundërindikimet e xhenxhefilit gjithashtu kanë të bëjnë me shëndetin dhe funksionimin e sistemit kardiovaskular. Ky ushqim përmban antioksidantë që luftojnë radikalet e lira dhe si pasojë mbrojnë zemrën nga mosfunksionimet siç janë presioni i lartë i gjakut. Kjo do të thotë që xhenxhefili ka veti që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Kështu që personat me probleme të zemrës duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje konsumimit të xhenxhefilit sepse kjo e fundit përmban antioksidantë që ulin tensionin e gjakut, prandaj bëni kujdes nëse tashmë po merrni ilaçe siç janë hipertensionet.

5. Njerëzit me gurë në tëmth, ulçerë

Duhet theksuar se xhenxhefili stimulon prodhimin e biliare, një lëng që është thelbësor për tretjen, akumulimi i të cilit mund të shkaktojë formimin e gurëve të tëmthit. Njerëzit të cilët tashmë vuajnë nga kjo patologji duhet të kufizojnë ose përjashtojnë xhenxhefilin nga dieta e tyre e përditshme. Konsumimi i rastit, megjithatë, nuk duket se përcakton pasoja të veçanta kur kundërindikacionet e xhenxhefilit merren parasysh në këto raste. Nëse vuani nga ulcera ose gastriti në një mënyrë serioze, xhenxhefili nuk duhet të merret, ashtu si është mirë të qëndroni larg nëse merrni ilaçe ose të paktën të kontrolloni nëse ka ndërveprime me terapitë e ilaçeve. Pra, ata që vuajnë nga gurët e tëmthit janë më të mirë nëse nuk marrin xhenxhefil, sepse midis vetive shëruese të tij ekziston saktësisht aftësia për të stimuluar lëngjet e stomakut dhe biliare.

6. Njerëzit me zorrë të irrituar

Edhe ata që vuajnë nga zorra e irrituar duhet të tregohen shumë të kujdesshëm me bimën e xhenxhefilit. Duke promovuar lëvizjet e zorrëve, ky produkt është shumë efektiv në rast të kapsllëkut, por ka efekte kundërproduktive nëse zorra e trashë është e irrituar. Në këtë rast mund të nxisë diarre, lëvizshmëri të tepruar të zorrëve dhe madje të stimulojë prodhimin e gazrave

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme