7 përdorime fantastike të kosit për t’u dukur më e bukur

Prishtinë | 08 Gus 2023 | 23:41 | Nga Ekonomia Online

Ka disa ushqime që nuk ngelin vetëm në kuadrin e të ngrënit. Përkundrazi. Ato mund të përdoren për një shumëllojshmëri gjërash, sidomos në fushën e bukurisë.

Sot do të ndalemi tek kosi, duke qenë se në ditët e nxehta i kthejmë sytë nga ai.

Kosi është shumë i mirë për trajtimin e lëkurës dhe flokëve.

Ai ndihmon në:

Lëkurën e plasaritur
Zbutjen e flokëve
Zbutjen e thembrave të ashpra
Kurimin e zbokthit
Luftimin e akneve
Trajtimin e rrudhave
Trajtimin e akneve

Për të trajtuar lëkurën e plasaritur do ju nevojitet:

4 lugë gjelle kos
1 lugë gjelle mjaltë
1 lugë gjelle kakao pluhur

Udhëzime:

Të tri përbërësit i përzieni së bashku dhe i aplikoni në lëkurë. Pas 20 minutash e shpëlani fytyrën me ujë të bollshëm.

Për flokë të buta dhe kundër zbokthit, ju nevojitet:

1 filxhan kos
2 lugë gjelle lëng limoni

Udhëzime:

Aplikojeni maskën tek flokët tuaj dhe e shpëlani pas 1 ore.

Për poret e hapura

1 lugë gjelle kos
1 lugë gjelle lëng kastraveci

Udhëzime:

Aplikojeni tek faqet dhe e shpëlani fytyrën pas 15 minutash me ujë të vakët.

Për thembra të buta

Pasi keni larë mirë këmbët, aplikoni kosin dhe masazhojeni për 15 minuta.

Për rrudhat:

2 lugë gjelle kos
1 lugë gjelle mjaltë

Udhëzime:

Aplikojeni në fytyrë dhe e lini për 15 minuta.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme