Arifi: Populli në Luginë u tha jo politikave përçarëse të Albinit

Prishtinë | 02 Qer 2024 | 23:41 | Nga Ekonomia Online

Ish-kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka reaguar pas zgjedhjeve lokale në Luginën e Preshevës, duke thënë se “përkundër mbështetjes së Albinit”, qytetarët e kësaj komune “i thanë jo politikave përçarëse të Albinit edhe në Luginë”.

Madje, Arifi tha se një pjesëmarrje kaq e ulët në zgjedhjet e kësaj komune “nuk mbahet mend”.

Ai ka hedhur akuza të ashpra ndaj kryeministrit Kurti, duke thënë se, sipas tij, kreu i qeverisë së Kosovës “i shërben vetëm narratives së Beogradit”.

POSTIMI I PLOTË:

Populli në Luginë i tha jo Albinit!

Edhe përkundër mbështjetjes së Albinit dhe joshjes me parat e taksapaguesve të Republikës së Kosovës, populli në Luginë të Preshevës i thanë jo politikave përçarëse të Albinit edhe në Luginë.

Nuk mbahet mend që të ketë pasur një pjesëmarrje kaq të ulët ndonjëherë në historinë e zgjedhjeve në Preshevë. Ashtu siç ka qenë dhe në zgjedhjet e fundit parlamentare, ku shqiptaret e Luginës i bojktotuan zgjedhjet përshkak të përçarjes së Kurtit nga Prishtina në Luginë.

Albini, nuk meriton asnjë votë në gjithë trojet shqiptare, pasi i shërben vetëm narratives së Beogradit. Njëkohësisht i kanë shërbyer 2 milion euro të vjedhura nga buxheti i Republikës së Kosovës për blerje votash.

Jo çuditërisht edhe në këto zgjedhje lokale PVD-në e ka asistuar Dora e hekurt e Beogradit.

Në Komunën e Preshevës, pas 8 vitesh fitore të njëpasnjëshme të Alternativës, qytetarët vendosen kësaj rradhe një verdikt tjetër.

Gjithashtu ne Bujanoc, kandidati nga radhët e Alterntivës Arbër Pajaziti është fituesi i zgjedhjeve. Urime Arbërit për fitoren e merituar.

Faleminderit të gjithë qytetareve votues nga Lugina që vendosën këto rezulatate për 4 vitet e ardhshme.

Të ngjashme