Arrestohet ish-ministri i Shëndetësisë në Shqipëri

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 09:53 | Nga Ekonomia Online

Ish-ministri i Shëndetësisë në Shqipëri, Ilir Beqaj, është arrestuar mëngjesin e së enjtes.

Siç raporton “TopChannel”, ai u arrestua pasi dyshohet se ka abuzuar me fondet e Agjencisë Shtetërore të Programimit Strategjik dhe Koordinimit të Ndihmës, SASPAC, gjatë kohës kur ishte në krye të këtij institucioni.

Beqaj mori postin e kreut të Agjencisë në nëntor të vitit 2022 dhe dha dorëheqjen në nëntor të vitit të kaluar, kur Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion nisi hetimet për koncesionin e sterilizimit.

Urdhërarreste janë dhënë edhe për nëntë persona të tjera.

Ndaj Beqajt rëndon vepra penale “shpërdorim detyre e kryer në bashkëpunim”.

Beqaj ishte ministër i Shëndetësisë në vitin 2013 gjatë qeverisjes “Rama – Meta”.

Të ngjashme