Çka ndodh nëse zëvendësoni të gjitha pijet me ujë?

Prishtinë | 15 Maj 2023 | 20:33 | Nga Ekonomia Online

Të gjithë e dimë se sa të dëmshme janë disa pije dhe çfarë na shkaktojnë, por nëse ne arrijmë t’i zëvendësojmë me ujë?! Chris Bailey, një bloger i njohur dhe petagog, ka zhvilluar një eksperiment të gjatë të cilin e sjell në këtë lloj forme.

Duke konsumuar ujë për  9 ditë rresht, ju do të humbni të njëjtën kalori sikur të keni bërë 8km vrap çdo ditë.

Metabolizmi juaj përshpejtohet dhe niveli i energjisë së trupit rritet duke konsumuar 17 fl.oz në mëngjes.

Truri përmban 75-85% ujë kështu që konsumimi i tij e furnizon atë dhe arrini të përqendroheni më shumë dhe punon më mirë.

Do të shihni që pas pirjes së ujit nuk do t’ju hahet njëlloj si më përpara. Gjithashtu ndihmon dhe në humbjen e kileve të tepërta.

Trupi juaj i tret toksinat më lehtë dhe më shpejt.

Falë konsumit të ujit do të jeni më pak i prekur nga sëmundjet dhe virozat.

Pesë gota në ditë ulin rrezikun për një atak kardiak në 51%.

Lëkura fillon dhe bëhet më e butë dhe më e pastër.

Dhe sigurisht ju do të kurseni më shumë para. Çmimi i ujit është më i lirë se të gjitha pijet e tjera.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme