Disa ushqime që ju zgjojnë nga gjumi

Prishtinë | 12 Jan 2023 | 23:16 | Nga Ekonomia Online

Të zgjohesh në mëngjes është një sfidë më vete, derisa pi kafen e parë të ditës. Por përveç kafes, ka një mënyrë tjetër për të luftuar lodhjen dhe të marrësh energji për gjithë ditën, përmes ushqimeve.

Rhiannon Lambert thotë për “Daily Mail”se këto ushqime ju zgjojnë në mëngjes, njësoj si pijet tuaja. Të gjitha ushqimet të japin energji, po jo të gjitha janë krijuar njësoj sa i përket fuqisë për t’ju dhënë forca të përballoni ditën.

Dihet botërisht gjithashtu që të shmangësh një vakt të shkakton lodhje në fund të ditës. Duke ngrënë në mënyrë të rregullt mbani të balancuar nivelin e sheqerit në gjak dhe nivelin e energjisë të lartë.

Lambert sugjeron disa ushqime për mëngjes: mollën, vezët, arrat, çokollatën e zezë, uji, spinaqin , mishin i kuq, dhe prodhimet e freskëta të sezonit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme