Foden: Nuk jam shpallur lojtari më i mirë në Angli për të ardhur këtu dhe për të mos e treguar këtë

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 09:09 | Nga Ekonomia Online

Në një turne ku Anglia është kritikuar për moslidhjen e mirë në sulm, Phil Foden beson se skuadra duhet të bashkohet në fushë për të zgjidhur problemin vetë dhe të tregojë lidership.

Krijuesi i lojës pranoi se ka qenë i frustruar që nuk kanë funksionuar, por tha se kjo nuk është për shkak të taktikave të trajnerit Gareth Southgate – përkundrazi, lojtarët duhet të marrin përgjegjësi. Foden pretendon se ata janë ndier të kufizuar për shkak të natyrës së ndeshjeve dhe qasjeve mbrojtëse të kundërshtarëve, por beson se skuadra duhet të jetë më proaktive.

Ndërsa 24-vjeçari pranoi se dëshiron të luajë në qendër për Anglinë, ai mohoi se ka ndonjë problem në lidhjen e tij me Jude Bellingham dhe beson se niveli i performancës po rritet.

Sulmi i Southgate ka shënuar vetëm katër gola në katër ndeshje të kritikuara shumë deri tani, duke kulmuar me fitoren 2-1 në kohën shtesë kundër Sllovakisë.

“Nuk e di për të tjerët, por unë kam qenë pak i frustruar,” pranoi Foden. “Nuk do të gënjej. Dua të përpiqem të shënoj, të bëj gjëra më të mira për Anglinë dhe, siç thashë, nuk ka funksionuar por është çështje e mbajtjes së një mentaliteti të mirë.”

Foden beson se kjo shtrihet në lojtarët që marrin një rol më proaktiv në fushë. Ai ndjeu se kjo ishte veçanërisht një problem në barazimin 1-1 kundër Danimarkës, ku ata pothuajse “pranuan” mënyrën se si po i shtypnin.

“Mendoj se lojtarët duhet të marrin disa nga fajet,” tha Foden. “Duhet të ketë disa liderë që të mblidhen dhe të gjejnë një zgjidhje përse nuk po funksionon. Trajneri ju vendos në një sistem dhe ju tregon se si të shtypni. Nëse nuk shkon ashtu, ju duhet… ju kurrë nuk vendosni kur një person do të bjerë thellë, gjithashtu. Ndoshta ndryshoni formacionin që nuk jeni mësuar. Lojtarët duhet të përshtaten me atë që po bën skuadra tjetër për të qenë më të mirë.

“Kjo është ajo që kam folur më parë – ndoshta jo thjesht të ulur dhe të pranoni. Mendoj se thjesht duke biseduar ndoshta kur topi del jashtë, duke u mbledhur dhe duke thënë, ‘çfarë po shkon keq?’ Mendoj se kundër Danimarkës nuk e bëmë me të vërtetë këtë. Thjesht e pranuam që po na bënin presion.

“Mund të përgatiteni për një lojë, por nuk mund të përgatiteni për lojtarët që dalin nga pozicioni dhe e bëjnë të vështirë për ju, kështu që shpresoj që tani duke hyrë në këtë lojë ne mund ta bëjmë si duhet. Është diçka që me siguri kemi folur kohët e fundit dhe, duke shkuar përpara, shpresoj të shihni një anë tjetër tonën.”

U bë pyetje për krijuesin e lojës të Manchester City se ai dhe bashkëlojtarët e tij janë mësuar me sistemet më të sofistikuara të menaxherëve si Pep Guardiola dhe Jurgen Klopp, por ai e kundërshtoi atë.

“Me vjen keq për Gareth,” shpjegoi Foden. “Ai nuk është vendosur për ta bërë këtë. Në stërvitje ai na ka thënë të shtypim dhe të jemi lart në fushë dhe mendoj se, ndonjëherë, duhet të vijë nga lojtarët. Ne duhet të jemi liderë dhe mendoj se në ato lojëra mund të ishim mbledhur pak më shumë dhe të gjenim një zgjidhje. Pra, po, mendoj se kemi folur më shumë për të dhe nëse ndodh përsëri në një lojë, ne mund të mblidhemi dhe të gjejmë një zgjidhje dhe të shohim ku po shkon keq dhe të përshtatim presionin tonë.”

Pothuajse po aq interesante sa thirrjet e Foden për lojtarët që të korrigjojnë vetveten ishte diskutimi i tij për rolin e tij dhe se si ai ndërvepron me Bellingham. Debati mbi dinamikën e tyre është bërë një nga temat e turneut të Anglisë dhe madje edhe thirrjet për të lënë jashtë një nga të dy. Foden ishte i sinqertë për vendin ku dëshiron të luajë, por deklaroi se lëvizja në qendër është bërë pjesë e lojës së tij për Southgate gjithsesi.

“Mendoj se këtë sezon për City kam treguar se kam lëvizur më shumë në qendër dhe golat janë rritur dhe kam ndikuar në më shumë lojëra, kështu që gjithmonë kam thënë që kam qenë i sinqertë për pozicionin tim dhe gjithmonë e kam parë veten si lojtar në mesfushë. Mendoj se edhe pse kam filluar në të majtë, kam kaluar në ato pozicione.”

Foden gjithashtu ndjen se niveli i tij është përmirësuar.

“Loja e parë ishte shumë e qetë, për sa i përket mënyrës se si shkoi loja, nuk kisha shumë gjëra përpara për veten time. Mendoj se ndeshjet e ardhshme pas kësaj jam rritur. Kam qenë afër disa herë – isha jashtë loje në ndeshjen e fundit, thjesht. Kundër Danimarkës godita shtyllën. Mendoj se performancat e mia nga loja e parë janë përmirësuar shumë.”

Foden beson se puna e tij në pozicionin e ekipit është anashkaluar, pasi Anglia është detyruar të punojë pa topin më shumë.

“Disa nga lojërat nuk kanë qenë vetvetja. Ne duam të luajmë futboll me posedim dhe ndonjëherë loja nuk ka shkuar ashtu dhe duhet të punojmë shumë dhe të mbrohemi. Unë jam njëri që gjithmonë punoj shumë. Nëse shikoni statistikat e mia, shumicën e kohës jam unë që kam vrapuar më shumë. Njerëzit nuk e shohin atë anë të lojës që është e rëndësishme.”

Është kjo kritikë, që kjo nuk ka qenë Anglia, që ka sjellë kritikat për ndërveprimin e Foden me Bellingham.

“Unë nuk pajtohem me këtë, mendoj se ne punojmë mirë së bashku. Siç thashë, kjo është thjesht mënyra se si kanë shkuar lojërat ndonjëherë dhe mënyra se si funksionon futbolli. Mendoj se në ndeshjen e fundit kemi ndërtuar shumë mirë, për sa i përket mbajtjes së topit, shumë më shumë, ne bëmë presion në fund. Mendoj se shpresoj që të mund të lidhemi në ndeshjen e fundit.”

Foden beson se kjo mund të vijë drejtpërdrejt nga kontributi vendimtar dhe spektakolar i partnerit të tij për të barazuar kundër Sllovakisë.

“Mënyra se si fituam lojën, na ka ndihmuar në një farë mënyre. Mendoj se na ka dhënë shumë më shumë besim tani, duke hyrë në lojërat e ardhshme, për ta fituar në mënyrën se si e bëmë, shumë emocione, kështu që… duhet të mbetemi të përqendruar tani, dhe të hyjmë në lojën e ardhshme, dhe thjesht të përpiqemi të ndërtojmë mbi të sepse e dimë që mund të bëjmë shumë më mirë se çfarë kemi bërë, kështu që është çështje e rritjes dhe të jemi më të mirë.”

Foden ishte në fakt duke ecur jashtë fushës në sekondat përpara se Bellingham të shënonte atë goditje dhe pranon me shaka se kishte disa dyshime se si do të përfundonte.

“Mendova se jam 30 sekonda larg nga ushqimi i foshnjave në shtëpi… kështu që faleminderit Jude për këtë, faleminderit që e bëre, më shpëtove atje. Jo, sinqerisht, kjo thjesht e përmbledh Jude, ai kurrë nuk dorëzohet deri në fund.”

Foden është plotësisht i gatshëm për të vazhduar.

“Nuk kam qenë lojtari më i mirë në Premier League për të ardhur këtu dhe për të mos e treguar këtë. Mendoj se çdo lojë po eci përpara dhe shpresoj se mund të jap disa performanca të mira. Ky ka qenë gjithmonë synimi im për Anglinë.”/EkonomiaOnline

Të ngjashme