Gjykata e dënon rëndë Juvenusin, i hiqen 15 pikë nga klasifikimi

Prishtinë | 20 Jan 2023 | 21:57 | Nga Ekonomia Online

Gjykata Federale e Apelit ka pranuar kërkesën e Prokurorit të FIGC për të rihapur gjyqin sportiv kundër Juventusit për përdorimin e pretenduar të fitimeve kapitale të falsifikuara dhe i ka dënuar me 15 pikë.

ANSA detajon se si prokurori i FIGC Giuseppe Chiné i kërkoi Gjykatës Federale të Apelit të rihapë procedurat kundër Biankonerëve pas zbulimeve të reja nga hetimi i Prisma, i cili po analizon praktikat e fundit financiare të klubit dhe pagesat e pretenduara sekrete të lojtarëve të rënë dakord gjatë fazave të hershme të pandemisë COVID.

Gjykata Federale e Apelit ka pranuar rastin e Chine dhe ka rihapur procedurat sportive kundër Juventusit dhe drejtuesve të tyre, duke lënë jashtë klubet e tjera të përfshira si Sampdoria dhe Empoli.

Chiné kishte kërkuar një zbritje nëntë pikësh për Juventusin, si dhe pezullime për Andrea Agnelli, Fabio Paratici, Federico Cherubini dhe pjesa tjetër e bordit të drejtorëve. Gjykata Federale e Apelit ka vendosur t’i ndëshkojë bardhezinjtë me 15 pikë, duke i vendosur ata në 22 pikë në kampionat.

Juventusi është në gjendje të apelojë këtë vendim në Collegio di Garanzia dello Sport në CONI.

Arsyetimi i këtyre vendimeve do të bëhet i ditur në ditët në vijim.

Të ngjashme