Gjykata serbe vendos ekstradimin e gazetarit Andrey Gnyot në Bjellorusi

Prishtinë | 20 Qer 2024 | 09:04 | Nga Ekonomia Online

Një gjykatë serbe e apelit nuk duhet të dorëzohet ndaj një kërkese nga autoritetet bjelloruse dhe duhet të anulojë vendimin e fundit për ekstradimin e gazetarit Andrey Gnyot në Bjellorusi, tha të martën Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve.

Më 31 maj, Gjykata e Lartë në Beograd vendosi të ekstradojë Gnyot në Bjellorusi për akuzat për evazion fiskal, sipas raporteve të medias dhe Gnyot që foli me CPJ. Vendimi është bërë i ditur më 13 qershor dhe është ndarë me gazetarin.

“Ata duan të më ekstradojnë, jo menjëherë, por ky është një vendim shumë i keq,” i tha Gnyot revistës së pavarur bjelloruse të lajmeve Zerkalo. Sipas Kodit Penal të Bjellorusisë, akuza për evazion fiskal mund të dënohet deri në shtatë vjet burg.

“Vendimi për të ekstraduar gazetarin bjellorus Andrei Gnyot për të përmbushur një kërkesë të regjimit represiv të Aleksandër Lukashenkos është jo vetëm absurd dhe i pabazë, por gjithashtu minon aspiratat e vendit për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian”, tha Carlos Martínez de la Serna, Drejtor i Programit të CPJ. “Gjykata Serbe e Apelit duhet të anulojë vendimin e fundit për ekstradimin e gazetarit Andrey Gnyot. Autoritetet bjelloruse, nga ana e tyre, duhet të ndalojnë përpjekjet e tyre për të përdorur Interpolin për të shtypur mospajtimin përtej kufijve.”

Regjisori Gnyot punoi me një numër kanalesh të pavarura lajmesh, duke përfshirë Radio Svaboda, gjatë protestave të vitit 2020 që kërkonin dorëheqjen e Presidentit Alexander Lukashenko pas zgjedhjeve. Në dhjetor 2021, autoritetet bjelloruse e klasifikuan kanalin si një grup “ekstremist”.

Autoritetet serbe arrestuan Gnyot më 30 tetor 2023 në kryeqytetin Beograd me një urdhër arresti të Interpolit të lëshuar nga zyra e Interpolit bjellorus. Ai qëndroi në një burg të Beogradit deri më 5 qershor dhe më pas u transferua në arrest shtëpiak, sipas Shoqatës Bjelloruse të Gazetarëve (BAJ), një grup avokatie dhe tregtie në mërgim, dhe një raport nga Radio Svaboda, shërbimi bjellorus i Kongresit të SHBA-së i financuar. Raporti i Radios Evropa e Lirë/Radio Liberty (RFE/RL).

Gnyot i tha CPJ se ai bëri dy ankesa më 17 qershor, një nga ai vetë dhe një nga avokatët e tij. “Unë punoj çdo ditë në mbrojtjen time sepse kam humbur shumë kohë gjatë burgimit. Prandaj nuk mund të pushoj. Përveç kësaj ha dhe fle më pak sepse nuk kam kohë. Por fundi justifikon mjetet – Unë luftoj, për të shpëtuar jetën time”, tha ai.

“Gjithçka që paraqita në gjykatë u injorua,” shtoi ai. “Ne kemi një thënie që thotë se shpresa vdes e fundit dhe sigurisht pres që Gjykata e Apelit ta korrigjojë atë gabim sepse për ta bërë këtë duhet vetëm të shqyrtosh provat e paraqitura dhe të mos i shpërfillësh ato. Ideja që një gjyqtar, “Kushdo që bën një vendim dhe dërgon një person në vdekje, aq lehtë më frikëson”.

Autoritetet bjelloruse e kanë akuzuar Gnyot për evazion fiskal për dështimin për të paguar rreth 300,000 euro (323,600 dollarë) taksa midis 2012 dhe 2018, sipas raporteve të mediave dhe një miku të Gnyot-it, i cili foli me CPJ në kushte anonimiteti nga frika e hakmarrjes. Gnyot mohon akuzat për evazion fiskal dhe mbrojtja e tij e konsideron ndjekjen e tij si të motivuar politikisht.

Gnyot është gjithashtu një nga themeluesit e SOS BY, një shoqatë e pavarur e atletëve bjellorusë që ndikoi në anulimin e Kupës Botërore të Hokejit 2021 në Bjellorusi. Autoritetet bjelloruse më vonë e klasifikuan SOS BY si një grup “ekstremist”.

Nëse Gnyot ekstradohet në Bjellorusi, ai gjithashtu mund të akuzohet për themelimin ose pjesëmarrjen në një grup ekstremist, i cili dënohet me deri në 10 vjet burg.

Shëndeti i Gnyot u përkeqësua ndjeshëm në burg, tha ai në një letër të 11 majit të parë nga CPJ. Që nga 18 qershori, ai ende nuk kishte mundur të merrte kujdes mjekësor derisa ishte në arrest shtëpiak, tha ai për CPJ.

“Për fat të keq, nuk kam marrë kurrë ndihmë mjekësore dhe nuk mund ta organizoj vetë: një orë liri për të lënë banesën time dhe për të shkuar te mjeku dhe për të marrë ndihmë mjekësore thjesht nuk më mjafton fizikisht,” tha ai. “Psikologjikisht ndihem mirë sepse shoh mbështetje dhe solidaritet të madh nga njerëzit”.

CPJ i dërgoi email Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës së Apelit në Beograd për koment mbi rastin e Gnyot, por nuk mori asnjë përgjigje.

Më vete, më 8 qershor, policia kufitare serbe në aeroportin Nikola Tesla të Beogradit ndaloi hyrjen në vend të përkthyesit të pavarur ruso-izraelit Roman Perl, sipas raporteve të mediave.

“Ata nuk më shpjeguan asgjë në aeroport, ata vetëm më dhanë një letër ku thuhej se hyrja ime në Serbi do të përbënte një rrezik sigurie,” tha Perl, i cili punon për Current Time TV, një projekt me RFE/RL dhe Transmetuesi i financuar nga Kongresi Amerikan Zëri i Amerikës, transmetuesi serb N1TV.

Gazetari beson se ndalimi lidhet me arrestimin e tij të shkurtër në Serbi në vitin 2023, pasi një burrë që po intervistonte për një dokumentar për Serbinë dhe luftën e Rusisë në Ukrainë shpalosi një flamur ukrainas pranë ambasadës ruse. Autoritetet ruse e caktuan Perl një “agjent të huaj” në tetor 2021.

Bjellorusia ishte vendi i tretë më i keq për burgosjen e gazetarëve. Që nga 1 dhjetori 2023, kur CPJ kreu numërimin më të fundit të burgjeve, atje kishte të paktën 28 gazetarë pas hekurave. Në atë kohë në Serbi nuk kishte gazetarë pas hekurave, me përjashtim të Gnyot, i cili nuk ishte përfshirë në numërim për shkak të mungesës së informacionit për aktivitetin e tij gazetaresk.

Të ngjashme