Iu mbijetoi dy luftërave botërore, por jo edhe vërshimeve, shkatërrohet kalaja Falkenstein në Gjermani

Prishtinë | 04 Qer 2024 | 10:21 | Nga Ekonomia Online

Shirat e vazhdueshme në Gjermaninë jugore kanë bërë që kalaja Falkenstein në Flintsbach të shkatërrohet.

Kalaja Falkenstein arriti t’i mbijetojë dy luftërave botërore, por përmbytjet bën që ajo të jetë tashmë pa disa mure të saj.

“Përroi kishte lënë shtratin e tij dhe kishte rrjedhur nëpër oborrin e kështjellës. Uji shpërtheu pjesë të murit të kështjellës dhe rrënojat arritën në shtëpitë poshtë me ujë”, thotë komandanti i zjarrfikësve Jorg Benkel për BILD.

Kalaja, e ndërtuar rreth vitit 1300, është afër kufirit austriak dhe është një destinacion popullor për alpinistët. Kulla e kalasë është e banuar.

Shkalla e dëmtimit të objektit të listuar deri më tani është ende e paqartë.

Të ngjashme