Katalin Karikoo dhe Drew Weissman fitojnë Nobelin në Mjekësi për vaksinën kundër Covid-19

Prishtinë | 02 Tet 2023 | 12:24 | Nga Ekonomia Online

Çmimi Nobel për mjekësi u është dhënë Katalin Kariko dhe Dreë Ëeissman për zbulimet që mundësuan zhvillimin e vaksinave efektive “mRNA” kundër COVID-19.

Thomas Perlmann, sekretari i Asamblesë së Nobelit, shpalli çmimin sot në Stokholm, EuroNews, transmeton Klankosova.tv.

Çmimet Nobel kanë një çmim në të holla afërsisht 950 mijë euro.

Ndryshe, njoftimet Nobel vazhdojnë me çmimin e fizikës të martën, kimisë të mërkurën dhe letërsisë të enjten. Çmimi Nobel për Paqe do të shpallet të premten dhe çmimi i ekonomisë më 9 tetor.

Të ngjashme