Këshilla për një mëngjes të shëndetshëm

Prishtinë | 09 Qer 2023 | 07:32 | Nga Ekonomia Online

Për një jetesë të shëndetshme është e rëndësishme që të keni mëngjesin e tille.

Thjeshtë bëjeni një rutinë që funksionon për ju – apo edhe ndiqni këshillat më poshtë.

6:30 – 7:00
Pini dy gota ujë me limon çdo mëngjes. Ky zakon i thjeshtë ju mban të hidratuar, zvogëlon kapsllëkun dhe është i mbushur me lëndë ushqyese dhe fitokimik të lëngut të limonit. Merrni një ose dy kapsula probiotike për imunitet dhe tretje të përmirësuar.

7:00 – 7:30 am
Bëni 30 minuta ushtrime kardiovaskulare në stomak bosh. Kjo do të zvogëlojë nivelin e ngritur të kortizolit në mëngjes dhe do të djegë dhjamin shtesë të trupit.

7:30 – 7:45
Shijoni një smoothie për çdo mëngjes gjatë javës së punës. Merrni banane, gjalp kikiriku, qumësht bajam dhe mjedra. Hidhini të gjithë përbërësit në mikser dhe përziejini për rreth 30 sekonda, ose deri sa masa të bëhet homogjene. Hidhni sipër përbërësit për dekor dhe shërbejeni. Ju bëftë mirë. Sipër mund t’i hidhni fara kia, Boronica , Arrë kokosi të copëtuar, copa çokollate të zezë apo miks frutash të thata dhe fara.

Mos harroni t’i konsumoni shtesat tuaja ushqyese, të tilla si një multivitamina me cilësi të lartë, një shtesë e vitaminës D dhe kapsula të vajrave të peshkut omega-3. Ky kombinim do të ndihmojë në uljen e inflamacionit, forcimin e imunitetit, uljen e presionit të gjakut dhe sigurimin e shëndetit optimal.

Të ngjashme