Këto janë shenjat që organizmi ka filluar të plaket

Prishtinë | 08 Kor 2024 | 15:15 | Nga Ekonomia Online

Nëse ndoshta kjo gjë ju ndodh juve, përpiquni që të mos e injoroni shëndetin tuaj.

Problemet me aknet

Kjo mund të jetë mungesë e zinkut. Mund të vendosni krem për t’i hequr, por pse të mos e luftoni problemin te rrënja. Hani sa më shumë ushqime të pasura në zink, badem, fara të kungullit, spinaq dhe kikirikë.

Dhimbjet e kokës

Dhimbjet e kokës nganjëherë mund të shfaqen si pasojë e mungesës së magnezit, e kjo lehtë mund të hiqet nëse konsumoni më shpesh banane dhe lakër.

Ngërçet në muskuj

Edhe ngërçet në muskuj mund të shfaqen si pasojë e mungesës së magnezit. Provoni të laheni në ujë të ngrohtë me kripë të hidhur, pasi që kripa përmban magnez dhe lëkura juaj mund ta absorbojë.

Shikimi i dobësuar

Shikimi i dobësuar është pasojë e mënyrës së gjatë si jetoni, ushqimit dhe shprehive negative. Ushqimi i përpunuar në mënyrë industriale, mungesa e lëvizjes dhe qëndrimi para kompjuterit, duhani, ndikojnë në shëndetin e syve.

Thonjtë që qërohen dhe floku i thatë

Kjo është shenjë se ju mungon vitamina B7. Hani më shumë tharëm të bukës, djathë dhe kikirikë, në mënyrë që të keni thonj të shëndetshëm.

Floku i dobët

Nëse vëreni se gjatë krehjes së flokut po ju bien shumë qime, kjo është shenjë e mungesës së hekurit. Hani sa më shumë perime me gjethe të gjelbër të errët dhe mish të kuq.

Flluskat e bardha

Nëse keni flluska të bardha në nyja dhe gishtërinj, kjo tregon se keni mungesë të aminoacideve esenciale. Mund t’i kompensoni, duke konsumuar sa më shumë peshk, fruta deti dhe pemë me lëvozhgë të fortë.

Lëkura me zbokth

Nëse e keni vërejtur se lëkura shpesh ju shtrëngohet, keni të kruara, keni zbokth, kjo do të thotë se ka nevojë për hidratim. Aplikoni krem hidratues gjatë ditës, ndërsa krem më të yndyrshëm gjatë natës.

Çfarë fshihet prapa lodhjes?

Lodhja është alarm, të cilën psikika ia dërgon trupit. Nga lodhja tensionoheni, bëheni me depresion, nuk keni vullnet për asnjë aktivitet të mundshëm, që do të thotë se këto i shkakton stresi. Në vend të kësaj, ecni, vraponi dhe shmangni uljen e përditshme.

Fryrjet në stomak

Kjo vjen si pasojë e tretjes jo të mirë të ushqimit apo edhe si pasojë e ushqimeve të caktuara. Përjashtoni nga ushqimi ose pakësoni kripën, ushqimin e shpejtë, pijet e gazuara, makaronat, orizin. Hani perime të ziera, pemë, drithëra, bishtaja, vezë, mish pule ose gjeldeti, jogurt dhe çaj të gjelbër. Shmangni alkoolin, kafenë dhe lëngjet.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme