Kjo është temperatura ideale e ajrit për një gjumë të mirë dhe të shëndetshëm

Prishtinë | 03 Qer 2023 | 18:52 | Nga Ekonomia Online

Disa faktorë mund të ndikojnë në gjumë, dhe një prej tyre është temperatura në dhomën ku flini.

Një studim zbuloi se temperatura e trupit zvogëlohet gjatë të ashtuquajturës faza e natës e gjumit dhe rritet gjatë fazës së zgjimit, transmeton lajmi.net.

Ulja e temperaturës në dhomën tuaj disa orë para gjumit mund të fillojë procesin e ftohjes së trupit tuaj, gjë që mund t’ju ndihmojë të flini.

“Temperatura optimale për të fjetur konsiderohet të jetë 18.3 gradë Celsius”, tha Ellen Vora, një psikologe dhe eksperte e gjumit.

Në pranverë dhe vjeshtë, ju mund ta arrini këtë duke hapur dritare. Ju mund të përdorni një ventilator për verë. (Lajmi.net)

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme