Konjufca: Beteja e Koshares shënon një përbashkim të lartë kombëtar, u zhvillua krah për krah me NATO-n

Prishtinë | 04 Pri 2024 | 10:56 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se Beteja e Koshares ia ka ndërruar fizionominë UÇK-së.

Konjufca ka deklaruar se Beteja e Koshares shënon përbashkim të lartë kombëtar dhe se operacioni u zhvilluar krah për krah me NATO-n për ndalimin e spastrimit etnik dhe gjenocidit të Serbisë.

“Kjo betejë mund të themi që ia ndërroi fizionominë UÇK’së si një ushtri tashmë e aftë të ndërmerrte operacione ushtarake në shkallë të gjerë kundër Jugosllavisë dhe Serbisë. Pra Beteja e Koshares do të vlerësohet për cilësitë e saj të larta të një beteje të lavdishme e realizuar si një operacion luftarak i paparë deri atëherë nga UÇK.”

“Kjo betejë shënon një përbashkim të lartë kombëtar, një gjithpërfshirje të të gjitha trevave e luftëtarëve që merrnin pjesë nga të gjitha viset e kombit tonë, duke përfshirë edhe mërgatën tonë e bënë këtë betejë një nga betejat më domethënëse në kuptimin e mobilizimit gjithëkombëtar shqiptar për çlirimin e Kosovës sepse në Koshare luftoi e gjithë shqiptaria”, tha Konjufca.

Të ngjashme