Konsumoni këto ushqime nëse keni probleme me fytyrën

Prishtinë | 31 Maj 2023 | 23:33 | Nga

Fytyra është një ndër pjesët më delikate që kemi dhe për ta pastruar atë nuk ndihmojnë vetëm produktet e ndryshme kozmetike apo kremrat. Ndonjëherë ndodh që të shkaktojnë akne të ndryshme, por ekzistojnë disa ushqime që pastrojnë tërësisht fytyrën tuaj duke e bërë të duket më rinore dhe më e pastër.

Peshku me yndyrë si salmoni ose tuna – Konsumimi i peshkut i siguron trupit tuaj vitaminë B, që prodhon acide yndyrore dhe metabolizon aminoacidet. Mungesa e biotinës bën që lëkura juaj të bëhet me luspa.

Farat Chia – Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në mbajtjen e membranave qelizore duke mbrojtur lëkurën dhe duke siguruar lagështi. Ato janë të pasura edhe me acide yndyrore si bizoni i egër apo peshku.

Patatet e ëmbla – Konsumimi i ushqimeve të tilla siguron më shumë ujë për trupin tuaj duke mbajtur lëkurën dhe qelizat në mënyrë të hidratuar. Frutat dhe perimet shumëngjyrëshe janë të pasura me vitaminë A që i japin ngjyrën lëkurës tuaj.

Bajame – Këto kanë vitaminë E që e bëjnë lëkurën të jetë e shëndetshme duke e mbrojtur nga rrezet e diellit.

Farat e lulediellit – Sigurojnë një burim të vitamnës E që mbron lëkurën nga papastërtitë e ambientit.

Karbohidratet – Karbohidratet si mielli i bardhë rrisin inflamacionin dhe shkaktojnë dhimbje fytyre. Është mirë që të zëvendësoni makaronat e orizin e bardhë me fasule apo oriz kaf.

Lëngu i portokallit – Ofron Vitaminë C, një antioksdant që mbron lëkurën dhe qelizat e tjera nga dëmtimet e shkaktuara prej radikalëve të lirë në mjedis dhe trup. Vitamina C ndihmon edhe në krijimin e kolagjenit që është proteina kryesore strukturore e trupit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme