Kurti uron Ditën e Pavarësisë së SHBA-së, me “amanetin” e ish-presidentit Jefferson

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 12:33 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me rastin e 248-vjetorit të shpalljes së pavarësisë.

Përmes një postimi në rrjetin social X, Kurti ka kujtuar dëshirën e ish-presidentit Thomas Jefferson, për një Deklaratë të Pavarësisë që do të frymëzonte pjesën tjetër të botës.

“Gati 200 vjet pas vdekjes së Jefferson-it, ne jemi ende duke punuar pa u lodhur për të përmbushur dëshirën e tij të fundit. Nga kabinat e votimit anembanë botës, te fushat e betejës patriotike të Ukrainës trime, le të vazhdojmë të gjithë të bëjmë pjesën tonë në këtë luftë të pafundme—për të mbajtur gjallë shpirtin e ’76-s, për veten dhe për brezat që do të vijnë” ka shkruar mes të tjerash Kurti.

Ky është postimi i plotë i tij:

Më 24 qershor 1826, Thomas Jefferson shprehu një dëshirë vdekjeprurëse: që Deklarata e Pavarësisë do të frymëzonte pjesën tjetër të botës të “shpërthejë zinxhirët” dhe “të marrë bekimet dhe sigurinë e vetëqeverisjes”. Jefferson ndërroi jetë vetëm dhjetë ditë më vonë, më 4 korrik – në ditëlindjen e 50-të të vet kombit që ai ndihmoi të themelohej.

Gati 200 vjet pas vdekjes së Jefferson-it, ne jemi ende duke punuar pa u lodhur për të përmbushur dëshirën e tij të fundit. Nga kabinat e votimit anembanë botës, te fushat e betejës patriotike të Ukrainës trime, le të vazhdojmë të gjithë të bëjmë pjesën tonë në këtë luftë të pafundme—për të mbajtur gjallë Shpirtin e ’76-ës, për veten dhe për brezat që do të vijnë.

Të ngjashme