Luftimet përshkallëzohen në Sudan pas skadimit të armëpushimit

Prishtinë | 04 Qer 2023 | 15:27 | Nga Ekonomia Online

Banorët e kryeqytetit të Sudanit Khartoum raportuan një përshkallëzim të përleshjeve në disa zona të kryeqytetit pas skadimit të një marrëveshjeje armëpushimi midis fraksioneve ushtarake rivale të ndërmjetësuara nga Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara.

Dëshmitarët thanë gjithashtu se një aeroplan ushtarak ishte rrëzuar në Omdurman, një nga tre qytetet rreth bashkimit të Nilit që përbëjnë rajonin e kryeqytetit, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria, e cila ka përdorur avionë, transmeton Klankosova.tv.

luftarakë për të shënjestruar Forcat paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) të shpërndara në të gjithë kryeqytetin në një konflikt që shpërtheu më 15 prill, duke shkaktuar një krizë të madhe humanitare.

Të ngjashme