Mbi 121 të vdekur si pasojë e rrëmujës në një organizim në Indi, gjashtë të arrestuar

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 14:23 | Nga Ekonomia Online

Policia indiane tha të enjten se kishte arrestuar gjashtë persona në lidhje me rrëmujën në një ngjarje fetare hindu në shtetin verior të Uttar Pradesh këtë javë, në të cilën u vranë 121 persona.

Ngjarja ndodhi të martën në fshatin Phulrai Mughal Garhi të rrethit Hathras të Uttar Pradesh, ku rreth 250,000 njerëz ishin mbledhur për të dëgjuar predikuesin Suraj Pal Singh, i njohur gjithashtu si ‘Bhole Baba’.

Organizatorët e ngjarjes kishin marrë leje për një tubim prej vetëm 80,000 personash, thuhet në një raport fillestar të policisë.

Baba tha në një deklaratë të mërkurën se rrëmuja ishte shkaktuar nga “elemente antisociale”, por nuk dha detaje.

Katër burrat dhe dy gratë e arrestuara ishin ndihmës të Babës dhe ishin të përfshirë në organizimin e ngjarjes që kulmoi me rrëmujë, tha policia, shkruan Reuters.

Të ngjashme