Ministri maqedonas zbulon detaje për vrasjen e 14-vjeçares, po intervistohet edhe babai

Prishtinë | 04 Dhj 2023 | 11:32 | Nga Ekonomia Online

Ministri i Brendshëm i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, ka dhënë sot detaje rreth vrasjes së 14-vjeçares nga Shkupi dhe 74-vjeçarit i cili u gjet i vrarë në afërsi të Velesit.

Sipas tij dyshohen pesë persona, tre prej të cilëve janë në paraburgim, një në bisedë informative dhe një jashtë shtetit, raporton Alsat.

|Që të dy personat edhe e mitura nga Shkupi dhe 74-vjeçari nga Velesi dje u gjetën nga policia të vrarë dhe të varrosur njëri në Shkup dhe tjetri në Veles. Masat e ndërmarra nga ana e policisë na sollën deri tek autorët e këtij krimi, ata janë privuar nga liria. Lidhur me dy rastet janë të dyshuar 5 persona, tre prej tyre janë në paraburgim, një është jashtë shtetit dhe personi i 5, babai i të miturës është ndaluar dhe me të po zhvillohet bisedë informative”, ka thënë Spasovski në konferencë për media.

Ai ka thënë që motivi i të dy vrasjeve ka qenë interesi, ku në një rast është përfshirë edhe një person nga familja më e afërt e viktimës.

“Një prej personave, në marrëveshje dhe në dijeni, sipas konstatimeve fillestare, të një familjari ka organizuar ekzekutimin e krimit, me qëllim zhvatjen e parave nga nëna e të miturës, nga të cilat të gjithë personat e përfshirë do të përfitojnë financiarisht”, ka thënë ai.

Të ngjashme