Osmani takohet me sllovenin ‘special’ për Ballkanin, i kërkohet mbështetja për anëtarësim në BE e NATO

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 19:36 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me të dërguarin special të Sllovenisë për Ballkanin Perëndimor, Anzej Franges.

Osmani e Franges folën për zhvillimet e fundit në vend e rajon, dialogun me Serbinë dhe raporte bilaterale Kosovë – Slloveni.

“Presidentja Osmani ritheksoi se Sllovenia është mike dhe aleate e fuqishme e Kosovës, ndaj i shprehu mirënjohje për mbështetjen e vazhdueshme të Sllovenisë në forcimin e pozitës ndërkombëtare të Kosovës”, thuhet në njoftimin e presidencës.

Më tej, bëhet e ditur se Osmani i kërkoi Franges vazhdimin e mbështetjes sllovene për anëtarësimin e Kosovës në BE, NATO e organizata ndërkombëtare.

Të ngjashme