PDK-ja e cilëson si “joligjor” Planin Zhvillimor Komunal

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 13:08 | Nga Diellza Gashi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës e kanë lëshuar seancën e Kuvendit Komunal të Prishtinës të enjten, në të cilën në rend dite për votim është Plani Zhvillimor Komunal 2023-2031, raporton Ekonomia Online.

Asamblisti i PDK-së, Leotrim Retkoceri, e ka cilësuar si “joligjor” Planin Zhvillimor Komunal.

Sipas Retkocerit, është trajtuar nga një grup njerëzish në krye me Ramës ku ky plan ka shkelje procedurale dhe ligjore.

“Kalimi i planit zhvillimor komunal 2024-2032 për diskutim publik dhe propozimin për ndryshimin  e parcelimit dhe ndërtimin e destimimit të 200 hektarëve tokë në planit rregullues të Prishtina e re zona perëndim. Grupi I këshilltarëve të PDK-së në Kuvendin e Prishtinës ka gjetur se ky plan ka të meta ligjore dhe procedural dhe është trajtuar nga një grup njerëzisht në krye me Përparim Ramën që plani zhvillimor të kryeqytetit e trajton si plan për biznes dhe grupit të interesit. Plani zhvillimor komunal përcakton zhvillimin e Prishtinës për 10 vitet e ardhshme. Ky plan duhet të bëjë vendin më të jetueshme por në realitet plani i propozuar është përpiluar pa transparencë ku janë kontrabantuar interesa individuale biznesore në dëm të interesit publikë të kryeqytetit”, tha Retkoceri.

Tutje, ai tha se ky plan është i dëmshëm për kryeqytetin sepse ky plan ka pasur ndryshime dhe devijime të mëdha nga dokumenti i hartuar nga ish kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti.

 “Ky plan është I dëmshëm, është përgatitur nga një grup njerëzisht në krye me Përparim Rama ku është duke hetuar nga Prokuroria Speciale, ky dokument është jo ligjor për të hapur si diskutim dhe votim për arsye se nuk e kaluar vlerësimin nga organi kompetentë nga  Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë, pra mundon dokumenti i vlerësimi strategjik mjedisor. Plani I vlerësimi strategjik hapësinor që  e ka prezantuar Përparim Rama I takon një dokumenti tjetër që i hartuar nga Shpend Ahmeti e cila ishte e paligjshme, edhe pse ministria kishte gjetur përlot 28 shkelje ligjore. Dokumenti zhvillimor komunal si I tillë I sjellë para asamblistëve ka pasur ndryshime dhe devijimi të mëdha nga dokumenti I bazuar në qeverisjen e Shpend Ahmeti, po flasim për një dokument që nuk është hartuar nga kjo qeverisje, ka një mori shkelje procedurale dhe ligjore lidhur me krejt procesin dhe përmbajtjen e dokumentit”, tha ai.

Sipas tij, ky plan duhet anuluar sepse ka shkelje të pa tolerueshme.

“Ky kuvend po ta kishte anuluar këtë plan do të ishte në rregull në bazë të ligjit, shkeljet e pa tolerueshme është se Plani Zhvillimor Komunal ka propozuar me ndryshime thelbësorë në vizionin e komunës pa analizë paraprake bazuar në statistika të vjetra. Hartat ekzistuese nuk janë në përputhje me ligjet si ato vendore dhe kombëtare, që do të thotë që zonat urbane nuk janë të kategorizuar sipas standardeve, prandaj ne si grup I këshilltarëve qëndrojmë kundër formës së këtij plani të kundërligjshëm që dëmton interesin e qytetarëve. Përparim Rama dhe ata që I qëndrojnë pas po tentojnë që këtë plan të bëjnë për interesave të ndërtuesve të caktuara dhe kundër qytetarëve të Prishtinës”, përfundoi ai.

Të ngjashme