Pesë dobi që kemi nga konsumimi i xhenxhefilit

Prishtinë | 01 Shk 2022 | 08:46 | Nga Ekonomia Online

Xhenxhefili është përdorur kohë më parë për vetitë e mëdha shëruese që i ka me përdorimin e saj.

Kjo bimë nëse e konsumoni qoftë në formë të pluhurit apo të prerë në kube ju ndihmon që të eliminon kilogramët e tepërta

Këto janë 5 dobitë e xhenxhefilit

1. Anti-inflamator – Rrënja e xhenxhefilit përshpejton qarkullimin e gjakut ! Rezultati? Lëvizja e gjakut rrit ngrohjen e trupit dhe ju ndihmon të digjni më shumë yndyrë.

2. Ndihmon në procesin e tretjes – Xhinxheri nxit tretjen, eleminon fryrjen dhe stabilizon nivelin e sheqerit në gjak. Disa gllënjka uji të ngrohtë me pak xhenxhefil pluhur përpara një vakti ndihmon në procesin e tretjes.

3. Rrit energjinë –  xhenxhefil stimulon trupin si të ishte kafeinë. Thjesht konsumoni 4 gramë në ditë xhenxhefil për t’u ndjerë më mirë dhe të fuqishëm. Megjithatë,  se nëse jeni shtatzënë, duhet të konsumoni jo më shumë se 1 gram në ditë.

4. Kolesteroli më i ulët – Kolesteroli i lartë është në përgjithësi një efekt anësor i shtimit të peshës. Xhenxhefil mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit hepatik.

5. Reduktim i kortizolit – Nivelet e larta të kortizolit mund të rrisin yndyrën e barkut dhe të nxisin shtimin e peshës. Komponentët e gjetur në xhenxhefil mund të ndihmojnë ne uljen e kortizolitit në mënyrë që trupi të mos akumulojë yndyrë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme