Ministrja Haradinaj Stublla takoi ambasadorin Abbott, thekson nevojën e përfshirjes aktive të Mbretërisë së Bashkuar në epilogun e dialogut me Serbinë

Prishtinë | 24 Sht 2020 | 18:58 | Nga Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikë së Kosovës, znj.Meliza Haradinaj Stublla, ka pritur të enjten në takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë, z.NicholasAbbott.

Kryediplomatja Haradinaj Stublla me Ambasadorin Abbott diskutuan për zhvillimet e fundit politike dhe shkëmbyen pikëpamje rreth dialogut me Serbinë, Marrëveshjen e Uashingtonit për normalizim ekonomik, si dhe implementimin e saj.

“Gjithmonë kënaqësi e veçantë takimi me Ambasadorin britanik, z.NicholasAbbott. Theksova nevojën e përfshirjes aktive të Mbretërisë së Bashkuar në epilogun e dialogut me Serbinë, si palë hisedare në të arriturat e deritanishme të Kosovës”, tha Ministrja Haradinaj Stublla.

Gjatë këtij takimi, shefja e diplomacisëHaradinaj Stublla falënderoi z.Abbottpër gjithë përkrahjen e vazhdueshme dhënë Kosovës, veçanërisht përmes Bursës Chevening, program nga i cili këtë vit do të përfitojnë plot 11 studentë nga Kosova për të studiuar me bursë të plotë në Mbretërinë e Bashkuar.

Të ngjashme