Protesta masive në Haiti, qytetarët dëshirojnë largimin e qeverisë për shkak të korrupsionit

Prishtinë | 28 Sht 2019 | 12:06 | Nga Ekonomia Online

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugët e Haitit në kohën kur në këtë shtet po mbahen protesta të dhunshme kundër presidentit Jovenel Moise.

Protestuesit u futën në një stacion policor, vodhën mallra në dyqane dhe i sulmuan bankat në kryeqytetin e Haitit, Port-au-Prince. Policia u kundërpërgjigj duke hedhur gaz lotsjellës dhe duke qëlluar në ajër.

Mungesa e karburanteve, rritja e çmimeve dhe dyshimet për korrupsion në qeveri kanë nxitur protesta që po vazhdojnë qe disa javë.

Presidenti i vendit e anuloi fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara këtë javë për të bërë thirrje për qetësim të gjendjes.

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugët e Haitit në kohën kur në këtë shtet po mbahen protesta të dhunshme kundër presidentit Jovenel Moise.

Protestuesit u futën në një stacion policor, vodhën mallra në dyqane dhe i sulmuan bankat në kryeqytetin e Haitit, Port-au-Prince. Policia u kundërpërgjigj duke hedhur gaz lotsjellës dhe duke qëlluar në ajër.

Mungesa e karburanteve, rritja e çmimeve dhe dyshimet për korrupsion në qeveri kanë nxitur protesta që po vazhdojnë qe disa javë.

Presidenti i vendit e anuloi fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara këtë javë për të bërë thirrje për qetësim të gjendjes.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme