Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s’po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Prishtinë | 03 Qer 2023 | 12:01 | Nga Ekonomia Online

Analistja amerikane Ivana Stradner ka komentuar protestat që po ndodhin në Beograd.

Stradner me anë të një shkrimi në Twitter thekson se presidenti se Aleksandar Vuçiq nuk mund të pranoj se miliona serbë nuk mund ta durojnë atë.

“Do të ketë protesta masive në Beograd të Serbisë kundër Qeverisë. Vuçiq pretendon se një shërbim inteligjent nga Lindja ka ndarë informacionin se një revolucion i ri me ngjyra është në horizont”, ka shkruar Stradner.

Ajo shton se Kremlini pretendon se Perëndimi në Serbi po komploton një revolucion të stilit Maidan.

“Këtë javë qeveria ruse tha se Perëndimi po komploton një revolucion të ri të ‘stilit Maidan’ në Serbi. Egoja e Vuçiqit nuk mund të pranojë që miliona njerëz në Serbi nuk mund ta durojnë atë dhe kjo është një lëvizje bazë”, shton ajo.

Në fund, Stradner pohon se Vuçiqi është kthyer në objekt taljeje në Serbi.

“Vuçiq në intervista i pëlqen të theksojë se ai është një aktor racional, por ai është shumë i shtyrë nga emocionet që ai nuk mund t’i rregullojë – veçanërisht pakënaqësia dhe urrejtja. Madhështia e tij, pasi ai dëshiron të jetë një Josip Broz Tito i ri, është shpesh objekt talljeje në Serbi”, përfundon Stradner.

Kujtojmë se gjatë të shtunës së kaluar, në qendër të Beogradit, dhjetëra mijëra persona protestuan nën sloganin “Serbia kundër dhunës”.

Kjo protestë u thirr nga opozita dhe është e katërta e këtij lloji që organizohet në Serbi, për të kundërshtuar përgjigjen e Qeverisë pas dy sulmeve masive që ndodhën në maj në këtë shtet, kur u vranë 18 persona.

Të ngjashme