Rama shpallet “Qytetar Nderi’” në komunën Vaccarizzo Albanese në Kalabri

Prishtinë | 04 Qer 2023 | 13:39 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot për një vizitë në Kalabri të Italisë, ku dhe është shpallur “Qytetar Nderi” i komunës Vaçarizzo Albanese.

Në fjalën e tij, Rama tha se kultura arbëreshe është një gur i çmuar i historisë dhe traditës. Ai tha se në komunën e Vaccarizzo Albanese është historia e një pjesë të lirisë së Shqipërisë.

“Faleminderit për nderimin, qytetar nderi i Vaçarizzo Albanese, aty ku kultura arbëreshe është një gur i çmuar i historisë dhe traditës”, u shpreh ai.

Rama u shoqërua në këtë aktivitet nga bashkëshortja Linda Rama si dhe të zgjedhur të pushtetit vendor si kryetarja e bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako, kryetari i bashkisë së Shkodrës, Benet Beci, kryetari i bashkisë së Vlorës, Ermal Dredha etj.

Të ngjashme