Rohde i kërkon Kosovës ta formojë Asociacionin, mos e humbisni autobusin

Prishtinë | 12 Mar 2023 | 16:35 | Nga Ekonomia Online

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka deklaruar sot se një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është e arritshme. Ai ka potencuar se Kosova do të përfitojë shumë nga arritja e marrëveshjes.

Rohde i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë për takimin e Ohrit që mos ta humbasin autobusin.

“Mbështetje e plotë për përpjekjet e Lajçak. Një marrëveshje është e arritshme dhe Kosova do të fitojë shumë, por duhet të zbatojë detyrimin e saj të gjatë dhe të përmbushë Asociacionin tani. Apeli im për Kosovën dhe Serbinë për bisedimet e ardhshme në Ohër: Mos e humbisni autobusin”, tha ambasadori Rohde.

Ai tutje shtoi se një marrëveshje do të përshpejtojë integrimin e Kosovës dhe është një shans historik në rrugën drejt normalizimit të plotë dhe njohjes reciproke.

Takimi i radhës i nivelit të lartë të dialogut Kosovë-Serbi do të mbahet më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Kryeministri, Albin Kurti, dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, pritet të diskutojnë për planin e Bashkimit Evropian për dialogun dhe udhërrëfyesin e zbatimit të tij.

Për të përgatitur këtë takim dhe për të diskutuar për zbatimin e tij, gjatë kësaj jave, në Kosovë ka qëndruar emisari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme