Rusia fajëson përdorimin e telefonit celular të ushtarëve të saj për sulmin vdekjeprurës me raketa

Prishtinë | 04 Jan 2023 | 09:16 | Nga Ekonomia Online

Ministria ruse e mbrojtjes fajësoi të mërkurën përdorimin e paligjshëm të telefonave celularë nga ushtarët e saj për një sulm vdekjeprurës me raketa ukrainase që tha se vrau 89 ushtarakë, duke rritur ndjeshëm numrin e raportuar të vdekjeve.

Moska më parë deklaroi se 63 ushtarë rusë u vranë në sulmin e fundjavës. Reagimi i ministrisë erdhi mes zemërimit në rritje mes disa komentuesve rusë, të cilët janë gjithnjë e më të zëshëm për atë që ata e shohin si një fushatë me gjysmë-zemër në Ukrainë.

Pjesa më e madhe e zemërimit në mediat sociale iu drejtua komandantëve ushtarakë dhe jo presidentit rus Vladimir Putin, i cili nuk e ka komentuar publikisht sulmin, që ishte një goditje tjetër pas tërheqjeve të mëdha në fushën e betejës në muajt e fundit.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se katër raketa ukrainase goditën një kazermë të përkohshme ruse në një kolegj profesional në Makiivka, qytet binjak i kryeqytetit rajonal të pushtuar nga Rusia, Donetsk në Ukrainën lindore.

Edhe pse një hetim zyrtar është nisur, arsyeja kryesore për sulmin ishte qartë përdorimi i paligjshëm masiv i telefonave celularë nga ushtarakët, tha ministria.

“Ky faktor i lejoi armikut të gjurmonte dhe të përcaktonte koordinatat e vendndodhjes së ushtarëve për një sulm raketor”, tha institucioni në një deklaratë të lëshuar pak pas orës 1 të mëngjesit të mërkurën.

Megjithatë, Semyon Pegov, një korrespodent i shquar rus i luftës, të cilit Putin i kishte dhënë Urdhrin e Guximit në fund të vitit 2022, vuri në dyshim arsyetimin e ministrisë.

Në një postim në Telegram, Pegov tha se Ukraina mund të kishte qenë në gjendje të lokalizonte trupat përmes dronëve dhe inteligjencës, jo domosdoshmërisht përmes telefonave celularë.

“Historia e ‘mobilave’ nuk është shumë bindëse”, tha Pegov. “Unë rrallë e them këtë – por ky është rasti kur ndoshta do të ishte më mirë të heshtësh, të paktën deri në fund të hetimit. Si e tillë duket si një përpjekje e drejtpërdrejtë për të njollosur fajin”.

Pegov shtoi gjithashtu se numri i viktimave do të rritet.

“Fatkeqësisht, numri i tyre do të vazhdojë të rritet. Të dhënat e shpallura janë me shumë gjasa për ata që u identifikuan menjëherë. Lista e të zhdukurve, për fat të keq, është dukshëm më e gjatë. Nuk mund t’i zbuloj burimet, por i konsideroj të besueshme”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy, i cili rrallë komenton për sulme specifike ushtarake ukrainase, nuk e përmendi sulmin në një video-fjalim të martën.

Ushtria e Ukrainës ka thënë se ka nisur një sulm që rezultoi në humbjen e pajisjeve ruse dhe ndoshta edhe personelit pranë Makiivka. Por nuk ka dhënë detaje të tjera.

Blogerët nacionalistë rusë dhe disa zyrtarë pro-rusë në rajon e vendosin numrin e të vdekurve të Makiivka në qindra, megjithëse disa thonë se këto vlerësime janë të ekzagjeruara.

Të ngjashme