Shëtisni botën derisa e ndërtoni biznesin tuaj

Prishtinë | 04 Dhj 2022 | 09:34 | Nga Ekonomia Online

Pesë këshilla nga një ndërmarrës i udhëtimit për marrjen e më së shumtës se udhëtimeve tuaja të biznesit.

Gjatë 20 viteve të fundit, unë kam udhëtuar përgjatë gjashtë kontinenteve, 42 shteteve, 84 vendeve dhe më shumë se 500 qytete kryesisht falas. Këtu janë pesë këshillat e mia më të mira për ju për të udhëtuar falas (ose pothuajse falas), ndërsa e ndërtoni biznesin apo karierën tuaj:

1. Gjeni punë të cilat ju paguajnë për të udhëtuar

Para se të heqni dorë për të filluar biznesin tuaj, aplikoni për punë që ju paguajnë për të udhëtuar. Një nga kriteret e mia të para për të aplikuar për një punë është ndonëse jam duke punuar me klientët ose anëtarët e ekipit në një rajon tjetër.

Puna ime e parë pas largimit nga kolegji ka shkaktuar takime me ndikues kryesor për të lëshuar produkte në çdo qytet të madh në SHBA. Këto janë 30 shtete të pushtuara në një vit, së bashku me 200.000 milje shpesh të sprovuara, të cilat paguhen për udhëtimin tim të parë në Itali dhe Francë. Tani, unë kam më shumë se 500.000 milje në dispozicionin tim për udhëtime pune për t’i shfaqur bizneset e mia.

2. Bëhu besnik për aleancat e linjave të mëdha ajrore

Puna ime tjetër ka nevojë për takime të rregullta me kompanitë partnere strategjike në Gjermani dhe Danimarkë. Në vend se zgjedhja e rastësishme e linjave ajrore unë kur kam udhëtuar, kam zgjedhur rrjetin Star Alliance me qendër në Aeroportin Newark. Kjo më ka mundësuar që të fluturojë direkt nga baza e shtëpisë sime në Nju Jork për takime në Frankfurt dhe Kopenhagë, apo ndonjë destinacion tjetër. Unë kam qenë në gjendje për t’i mbajtur pikat të akumuluara duke përdorur anëtarësinë time në Star Alliance në të gjithë linjat ajrore anëtare.

Për të zgjedhur në mes të Star Alliance, OneWorld, SkyTeam ose AsiaMiles, gjejini ato që fluturojnë në shumicën e rajonit që janë të përqendruara në pushtim. Duke zgjedhur partnerët Star Alliance, unë kam qenë në gjendje për t’i mbajtur pikat e akumuluara në një llogari dhe t’i “ngrisë një nivel më lart” nivelet elitare të platinit për përmirësime falas, qasje ekzekutive dhe pikë bonus (100 deri 200 për qind më shumë).

Kjo aplikohet në katër punët e mia të ardhshme globale, kur unë isha duke fluturuar më shumë në Azi apo në Lindjen e Mesme. Unë kam qenë ende në gjendje për të zgjedhur fluturime nga dy rrjetet e larta ajrore më të gjera, OneWorld dhe Star Aleances, dhe të fitoja përmirësime në pothuajse çdo fluturim. Besnikëria sigurisht që i ka privilegjet e saja.

3. Përdorni kartela të kreditit të biznesit me pikë anëtarësimi — veçanërisht kur ato lëshohen për herë të parë

Çdo shpenzim i udhëtimit të biznesit dhe të kompenzimit duhet të ngarkohet në kartën e kreditit me pikat më të vlefshme dhe të gjithanshme të anëtarësimit. Për shembull, American Express Gold ju lejon që t’i transferoni pikat e linjave ajrore apo hoteleve, ose për të blerë bileta direkt duke përdorur pikat e anëtarësimit. Disa karta të kreditit, si British Airways ose Chase Sapphire Reserve, ofrojnë një bonus i cili fillon prej 100,000 pikëve dhe nuk ka / tarifë të reduktuar për vitin e parë; këto pika kanë vlerë për disa udhëtime në Evropë apo Azi. Më shumë se tetë vjet më vonë, unë ende nuk i kam përdorur të gjitha pikat e mia nga këto bonuse.

Chase Sapphire Reserve ka bonus të shtuar prej $ 300 kredi të udhëtimit në vit, $ 100 nga tarifa e aplikimit për Hyrje Globale dhe qasje komplimentare në më shumë se 900 sallona ekzekutiv të aeroportit me Priority Pass Select, të cilat e kanë kompensuar tarifën e tyre më të lartë vjetore. Së bashku me 100.000 pikë bonus, kjo ka vlerë mbi $ 2,100! Gjithmonë hidhuni në ato iniciativa të nisjes.

4. Gjithmonë gozhdojeni një udhëtim dytësor në udhëtimin tuaj primar të biznesit

Në shumicën e kohës, fluturimet janë më të shtrenjta kur ktheheni në shtëpi të Premteve, sepse të gjithë të tjerët do të shkojnë në shtëpi gjithashtu. Merreni një pushim të Hënën dhe fluturoni në shtëpi në një të sy-të-kuq të Dielën. Në këtë mënyrë, ju mund të vizitoni një vend fqinj ose një qytet gjatë fundjavës ose të fluturoni në një kosto të ulët ajrore rajonale në një vend që nuk keni qenë ende. Përdorimi i pikave për fluturime rajonale është shumë më lirë se sa nga baza e juaj në shtëpi.

Për shembull, fluturimet në British Airways përgjatë gjithë Europës për te fqinjët e saj aziatikë mund të jenë aq të ulëta sa 5000 deri 10.000 pikë. Kur unë isha një konsulent i menaxhimit të punës në Lindjen e Mesme, në vend që t’a shfrytëzoja fundjavën në hotel atje, zgjodha për t’i përdorur pikat e mia Avios (të fituara në kartën time të kreditit British Airways) të fluturoni dhe të qëndroni në Sri Lanka, Dubai , Egjipt, Maldives, Jordan, Oman dhe Libani falas ose shumë më lirë se sa të fluturoni nga Nju Jorku.

5. Zgjidhni ndalesa falas në qendrat e vijave ajrore

Shumë kompani ajrore ofrojnë ndalesa falas në qytetin e tyre shpërndarës. Sipas rregullave ajrore, ju mund të qëndroni një deri në pesë ditë pa pagesë shtesë në Islandë në Icelandair, Hong Kong në Cathay Pacific, Dubai në Emirate ose Londër në British Airways. Në mënyrë tipike, ju mund t’i shihni vendet e mëdha në 48 orë në ato qytete. Në Islandë, Laguna Blu ka një transport anije 10-minutësh për të ju marrë nga aeroporti deri në burimet e famshme të qumështit blu të nxehtë për një masazh, ndërsa lundroni mbi një rrogoz të shkumës — dhe ju kthen me kohë për fluturimin tuaj pesë deri në tetë orë më vonë.

Për udhëtimet pasuese, ju mund t’i përdorni pikat tuaja për të rezervuar një fluturim në një vend tjetër gjatë periudhës ndalëse. Për shembull, Macau, Tokyo, Osaka, Taipei, Kaohsiung dhe Singapor janë lehtësisht të arritshme për fundjavë nga Hong Kongu gjatë ndalesës. Hong Kong ka një regjistrim të shpejt në aeroport të përshtatshëm që ju mundëson t’i dërgoni çantat tuaja në fluturimin tuaj 24 orë më parë, ndërsa ju merrni një traget për në Macau për pjesën tjetër të ditës dhe pastaj një tjetër traget drejt për në aeroport.

Rrugës për në Bali, unë zgjodha Korean Airlines, e cila më ka mundësuar që të ndalem në Seul dhe t’a shijojë një ditë në spa, Korean Barbecue, udhëtimi në këmbë në qytetin e vjetër dhe karaoke, për 24 orë para se t’a vazhdoja udhëtimin tim.

Ndërsa këto mund t’a zvogëlojnë mundësinë për t’i parë vendet aty pranë, ju do të merrni një ndjenjë mjaft të mirë nëse doni të ktheheni mbrapa. Me pikat tuaja ju jeni të akumuluar në biznes, ju gjithmonë mund të shkoni përsëri për pushime personale falas. Përmes të gjitha këtyre mënyrave, bota mund të pushtohet falas, një pikë në një kohë!

(Autorja është  CEO & Themeluese e WishPoints, Inc)

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme