Stojkoviq: Vuçiq krijoi vend antievropian, BE të shtypë dhunën ndaj Serbisë

Prishtinë | 04 Qer 2023 | 15:12 | Nga Ekonomia Online

Avokati serb, Cedomir Stojkoviq ka reaguar lidhur me protestat që u zhvilluan gjatë të shtunës së 3 qershorit në Beograd.

Stojkoviq ka thënë se proteston kundër presidentit serb, Aleksandër Vuçiq i cili sipas tij ka krijuar një “vend antievropian”.

“Unë po protestoj PËR VLERAT E BASHKIMIT EVROPIAN, që do t’i mundësojë vendit tim të shtypë dhunën dhe të krijojë një atmosferë sociale në të cilën vrasja e fëmijëve nuk do të përsëritet, të cilat vlerat e BE-së nënkuptojnë që të kemi programe televizive normale, demokraci. , të drejtat e njeriut, zgjedhjet e lira, mediat e lira, stabiliteti ekonomik, shtypja e korrupsionit, shtypja e organizatave ekstremiste, ndëshkimi i banditëve në rrugë… etj. Unë po protestoj KUNDËR Aleksandar Vuçiqit, i cili është e kundërta e kësaj, që krijoi një vend antievropian”, ka shkruar Stojkoviq.

Stojkoviq u shpreh se dje nuk protestoi për Kosovën ose kundër kryetarëve të komunave, por që “figurat antievropiane” të mos bëhen normale në Serbi.

“Dhe unë nuk protestoj për Kosovën, “kundër Rio Tintos”, për zëvendësimin e disa anëtarëve të REM me anëtarë të tjerë, dhe nuk ju lejoj të detyroni anëtarët e “Dverit” antievropian të jenë folës në protestën që po marr pjesë. Kjo ishte e gjitha dje!”.

“Nuk dua të shoh sesi figurat anti-evropiane bëhen një gjë normale në skenën tonë. As protesta nuk duhet të tolerojë ekstremistët e djathtë dhe koreografinë e tyre në protestën tonë”, ka theksuar Stojkoviq.

Sipas tij, një protestë që nuk bazohet në vlerat evropiane është padyshim e dështuar.

“Protesta do të dështojë edhe nëse ndërrohet qeveria, sepse Putini dhe “Kosova është zemra e Serbisë” në atë rast do të vazhdojnë të jenë emocioni kryesor i shoqërisë serbe dhe vija udhëheqëse. Dhe më lejoni t’ju them: protestat që janë të favorshme për Vladimir Putin dhe thirrjet që Kosova të kthehet në Serbi janë protesta që duhet të dështojnë”, shtoi ai.

“Ju mund t’i kishit përdorur fëmijët e vdekur për atë kthesë me vlera, dhe kjo është e vetmja gjë për të cilën mund t’i përdorni! Dhe jo për atë që shohim në fotot që bëra personalisht dje. Që protesta është bërë mbi bazën e fëmijëve të vdekur dhe që në atë protestë të shfaqet flamuri i Vladimir Putinit, i cili përzuri në varr qindra fëmijë me raketat e tij, dhe qindra mijëra njerëz në luftën që ai drejton? Se protesta bëhet në bazë të fëmijëve të vdekur dhe në atë protestë del flamuri i “Kosovës serbe”, që paraqet edhe brohoritje për luftë dhe vrasje? Do vij në protestën e radhës. Me më pak entuziazëm. Por nëse organizatorët e protestës nuk shpallin qartazi në protestën e radhës se kthimi urgjent në vlerat europiane është e vetmja mënyrë për të reduktuar dhunën, për të arritur demokracinë dhe lirinë e medias dhe se NUK KA VEND NË VLERA EVROPIANE PËR: – VLADIMIR PUTIN, – FLAMURET RUSE, – DHE VEÇANTË QË FORCIMI I ARMATUAR I 1.700.000 SHQIPTARËVE NË KOSOVË TË JETOJNË NË SERBI kundër dëshirës së tyre. Do të jetë protesta ime e fundit, sepse çfarë po ndryshojmë nëse jo vlerat tona? Që duhet të jenë evropiane! Dhe jo aziatike”, përfundoi ai.

Të ngjashme