“Takim historik”: Kryediplomatët e BE-së takohen në Kiev

Prishtinë | 02 Tet 2023 | 12:35 | Nga Ekonomia Online

Ministrat e Jashtëm nga Bashkimi Evropian kanë mbërritur në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Ky është takimi i parë ndonjëherë i të gjithë diplomatëve të lartë të 27 anëtarëve jashtë bllokut evropian, raporton Aljazeera.com, transmeton Klankosova.tv

“Ne po thërrasim një takim historik të ministrave të jashtëm të BE-së këtu në Ukrainë, vend kandidat dhe anëtar i ardhshëm i BE-së”, tha Josep Borrell në X.

“E ardhmja e Ukrainës qëndron brenda BE-së”, tha përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, në një mesazh të veçantë.

Të ngjashme