Tragjedia e Gërdecit me 26 të vrarë, SPAK kërkon djalin e Sali Berishës

Prishtinë | 03 Tet 2023 | 13:31 | Nga Ekonomia Online

Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar nw Shqiperi pritet që këtë të mërkurë të caktojë se cilët dëshmitarë do të dëgjohen në gjyqin për ish-ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediu, në lidhje me tragjedinë e Gërdecit.

Ai akuzohet për shpërdorim detyre në kuadër të zinxhirit komandues ushtarak në lidhje me çmontimin e municioneve në punishten e Gërdecit.

Ndërkohë, familjarët e viktimave të Gërdecit kanë kërkuar që në gjyqin për Fatmir Mediun të merret edhe dëshmia e 12 personave të tjerë. Mes listës, dallohen dy emra të rëndësishëm, ish-drejtuesit e kompanisë amerikane “AEY”, Efraim Diveroli dhe David Packouz.

Sakaq, dëshmia e tyre mund të jetë shumë e vlefshme për gjykatën, pasi ata mund tregojnë rolin e djalit të ish-kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berishës , në atë krim, i cili vrau 26 persona të pafajshëm.

Ish-ministri i Mbrojtjes në qeverinë Berisha kërkon të pyeten 90 dëshmitarë. Mes tyre, figuron ish-zëvendës sekretari amerikan i Mbrojtjes në periudhën 2006-2009 Gordon England, apo dhe ish ministrat e Mbrojtjes së Gjermanisë dhe Italisë.

SPAK ndërkohë ka kërkuar nga Gjykata të marrë në pyetje edhe 71 dëshmitarë të tjerë, mes të cilëve kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, në atë tragjedi që la shumë familje me lot sy pasi humbën të afërmit e tyre.

Të ngjashme