Tre të vdekur nga një ortek në resortin e skive Zermatt në Zvicër

Prishtinë | 02 Pri 2024 | 10:24 | Nga Ekonomia Online

Tre persona kanë vdekur dhe një ka mbetur i plagosur si pasojë e një orteku në resortin kryesor të skive në Zermatt në Zvicër.

Mediat e huaja raportojnë se një operacion i madh shpëtimi filloi pavarësisht motit, por më pas u ndërpre në mbrëmje pasi u konfirmua vdekja e tre personave.

Autoritetet atje paralajmëruan për rrezikun e fatkeqësive të tjera për shkak të erërave të forta dhe reshjeve të borës.

Rreziku u konsiderua veçanërisht i lartë në kantonet Grisons dhe Valais, të dyja destinacionet e njohura të skive.

Të ngjashme