Ukraina pretendon se qindra rusë janë vrarë nga sulmi me raketa

Prishtinë | 02 Jan 2023 | 16:39 | Nga Ekonomia Online

Ukraina thotë se rreth 400 ushtarë rusë kanë vdekur në një sulm me raketa në rajonin e okupuar të Donetskut.

Zyrtarët rusë e kanë kundërshtuar shifrën, duke pranuar se vetëm 63 nga trupat e tyre u vranë në shpërthim. Ani se siç shkruan BBC, asnjë pretendim nuk është verifikuar.

Sulmi goditi një ndërtesë në qytetin Makiivka, ku mendohej se ishin vendosur forcat ruse.

Ndërkohë në Kiev, sulmet ajrore u dëgjuan të dielën mbrëma, ndërsa vala e fundit e sulmeve nga Rusia vazhdoi.

Në një deklaratë të hënën, ministria ruse e mbrojtjes tha se forcat ukrainase hodhën gjashtë raketa duke përdorur sistemin raketor Himars të prodhuar në SHBA në një ndërtesë ku strehohen trupat ruse. Dy prej tyre u qëlluan, shtoi ai.

Daniil Bezsonov, një zyrtar i lartë i mbështetur nga Rusia në pjesët e pushtuara të Donetsk, tha më herët se raketa goditi Makiivka-n dy minuta pas mesnate në ditën e Vitit të Ri.

Shkollës profesionale i është dhënë një goditje masive. “Ka pasur të vdekur dhe të plagosur”, ka shtuar ai.

Megjithëse aksesi në zonat e kontrolluara nga Rusia është i kufizuar, një numër komentuesish dhe blogerësh rusë e pranuan sulmin – por sugjeruan se numrat ishin më të ulët se sa pretendohej.

Vladimir Solovyov, një prezantues rus, ndau një Telegram duke thënë se “humbjet ishin të rëndësishme… por as afër” tek 400.

Por Igor Girkin, një komentator pro-rus, tha se qindra ishin vrarë dhe plagosur, megjithëse numri i saktë nuk dihej ende për shkak të numrit të madh që ende mungon. Vetë ndërtesa ishte “pothuajse plotësisht e shkatërruar”, tha ai.

Ai shtoi se viktimat ishin kryesisht trupa të mobilizuar – domethënë rekrutët e fundit, në vend të atyre që zgjodhën të luftonin. Ai tha gjithashtu se municionet ishin ruajtur në të njëjtën ndërtesë me ushtarët, duke e përkeqësuar dëmin.

Të ngjashme