Dumoshi: Fahri Buçinca dha kontribut të madh përmes shkrimeve publicistike

Prishtinë | 18 Mar 2021 | 15:41 | Nga Ekonomia Online

Ministrja në detyrë e Kulturës, Vlora Dumoshi ka shprehur ngushëllime me rastin e vdekjes së veprimtarit Fahri Buçinca.

Ajo ka thënë se jo vetëm familja por edhe Kosova humbëm një prej njerëzve më të dashur e më të vlerësuar në fushën e arsimit.

Telegrami i plotë:

E nderuara familja Buçinca,

Me pikëllim të thellë e mora lajmin se është ndarë nga jeta i dashuri i juaj, veprimtari i shquar Fahri Buçinca.

Jo vetëm ju si familje por ne si Kosovë humbëm një prej njerëzve më të dashur e më të vlerësuar në fushën e arsimit. Fahriu ka qenë intelektual i cili ka dhënë kontribut të madh përmes shkrimeve publicistike. Kontribut të veçantë ka dhënë me botimin e fejtoneve në fushën e arsimit, kulturës e trashëgimisë kulturore.  Po ashtu, Fahriu me angazhimin e tij kontribut të çmuar ka dhënë edhe për arsimimin dhe emancipimin e femrës shqiptare.

Ikja e tij nga kjo botë ka lënë një boshllëk të madh në shoqërinë tonë.

I lehtë i qoftë dheu i Kosovës.

Ngushëllime familjes, miqve, bashkëpunëtorëve dhe dashamirëve të Fahri Buçincës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme