Vdes politikani turk që ra nga ballkoni gjatë festës së fitores në zgjedhje

Prishtinë | 02 Pri 2024 | 10:19 | Nga Ekonomia Online

Nënkryetari i degës së Partisë Popullore Republikane në opozitë, Mehmet Palaz ka humbur jetën si pasojë e shembjes së ballkonit gjatë festës së fitores zgjedhore. Sipas gazetës Milijet, ai ka ndërruar jetë në spital nga plagët e marra, raportojnë agjencitë.

Një ditë më parë u bë e ditur se Kadir Tatik, deputet i Partisë Popullore Republikane, fitoi zgjedhjet në qarkun Tavak. Mbështetësit e tij e festuan fitoren në rrugën para godinës së partisë.

Sipas Milijetet, kur disa persona janë ngjitur në katin e dytë të pallatit është shembur një nga ballkonet. Për pasojë kanë mbetur të plagosur tetë persona, tre prej tyre në gjendje të rëndë.

Kur ballkoni u shemb, Mehmet Palaz e plagosi kokën. Ai u shtrua në spitalin e qytetit në Pamukkale. Ai vdiq më 1 prill.

Zgjedhjet lokale në Turqi u mbajtën më 31 mars. Në shumë qytete të mëdha, duke përfshirë Ankaranë dhe Stamboll, përfaqësuesit e opozitës fituan shumicën.

Në përgjithësi, pjesëmarrja e vendit ishte pothuajse 77 për qind. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pranoi humbjen e partisë së tij edhe para numërimit të votave dhe i quajti zgjedhjet “fillimi i një pikë kthese”.

Të ngjashme