5 fëmijë në mesin e 23 viktimave pas sulmit rus në Uman të Ukrainës

Prishtinë | 29 Pri 2023 | 11:27 | Nga Ekonomia Online

Pesë fëmijë janë në mesin e të vdekurve në Uman pasi një sulm me raketë goditi një ndërtesë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Ukrainës, Ihor Klymenko, tha se hetuesit dhe ekspertët mjeko-ligjorë kanë identifikuar 22 nga 23 personat e vrarë në sulmin herët të premten.

Ai tha se identifikimi zbuloi pesë fëmijë, duke përfshirë dy djem – të moshës një dhe 16 vjeç – dhe tre vajza – të moshës 8, 11 dhe 14 – ishin në mesin e të vrarëve.

Rusia kreu atë që besohet të ketë qenë sulmi më vdekjeprurës ndaj civilëve ukrainas në muajt e fundit të premten në një sulm me raketa herët në mëngjes në një bllok apartamentesh në qytetin Uman.

Sulmi, i cili tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare duke e dënuar atë, ndodhi rreth orës 4 të mëngjesit me orën lokale, kur një breshëri raketash me rreze të gjatë u lëshua nga avionët rusë në zonën e Detit Kaspik, sipas Forcave Ajrore të Ukrainës.

Të ngjashme